Železné hory plné přírodních krás vás nenechají chladnými

Krajina Železných hor se skládá z lesů, luk, rybníků, polí a drobných sídel. Naleznete zde množství cyklostezek i značených turistických tras. Pro milovníky přírody je toto místo vidina divokého dobrodružství, pojďte také poodhalit čaro tohoto kraje.

Chráněná krajinná oblast Železné hory

Název vás může lehce zmást, nejedná se o hornatinu podle názvu pohoří, typem georeliéfu je plochá vrchovina. Své jméno Železné hory si nese z historie, podle písemných zmínek se zde dobývala železná ruda, těžila se ve více částech této oblasti. Slovo „hory“ se tedy v zeměpisném názvu pohoří propsalo ve významu staročeského označení pro dolování: důl, doly = hory. Její historie sahá do keltské doby. Chráněnou krajinnou oblastí se stala v roce 1991.

Oblíbenou turistickou zastávkou je zřícenina hradu Lichnice a zřícenina hradu Oheb, tyčící se na skále nad Sečskou přehradou. Romantikou vás omámí kaňonovité údolí řek Doubravy mezi Bílkem a Chotěboří a Chrudimky mezi Hradištěm a Libání. Naleznete zde mnoho naučných stezek, ze kterých lze vyzdvihnout stezku Krajem Železných hor vedoucí mezi Sečí a Ronovem nad Doubravou a stezku Krajem Chrudimky, která, jak název napovídá, doprovází proud řeky od jejího pramene až do Chrudimi. Cyklistická naučná stezka Magma vedoucí z Hlinska do Chrudimi vás seznámí s jedinečnou geologickou rozmanitostí této oblasti.

K přírodním perlám tohoto území patří přírodní rezervace Polom, kde můžete spatřit bývalý bukojedlový prales. V národní přírodní rezervaci Lichnice naleznete hrad Lichnice nebo dochovalé mokřadní louky v blízkosti Trhové Kamenice. Velmi cenná společenstva hmyzu je možno nalézt právě v rezervaci Lichnice a na mokřadech. Největšími a zároveň nejhezčími roklemi jsou Lovětínská a Hedvíkovská. Nejvyššími vrcholy jsou Vestec a Spálava.

A nyní pár zajímavých čísel. V oblasti se nachází 27 maloplošných zvláště chráněných území, 1 národní přírodní rezervace, 15 přírodních rezervací, 14 památných jednotlivých stromů, 2 skupiny památných stromů a 10 přírodních památek. Nachází se zde přes 1.200 druhů rostlin, žije tu více než 75 druhů měkkýšů, 283 druhů obratlovců a 1.200 druhů motýlů.

Zdroj a více informací naleznete na: zeleznehory.nature.cz, www.vysocina.eu, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu