REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

V královské Chrudimi vás uchvátí středověké uličky a zbytky městských hradeb

V centru města naleznete zachovanou středověkou strukturu s historicky významnou zástavbou se starými hradbami. Mezi nejvýznamnější architektonické památky patří komplex muzejních budov, Wiesnerův dům, bývalý Koželužný mlýn, Stará radnice nebo třeba rodný dům Josefa Ressela, který se proslavil vynálezem lodního šroubu. Důležitým a zajímavým místem je renesanční třípatrový Mydlářovský dům z 16. století s neobvyklou věží zvanou minaret. Dům je od roku 1972 sídlo Muzea loutkářských kultur. Toto krásné muzeum loutek v Chrudimi nadchne jak děti, tak i dospělé.

Historické centrum Chrudimi

První opravdová zmínka o Chrudimi pochází z roku 1055.  Až do současnosti se dochoval pás městských hradeb, rekonstruovaná bašta Prachárna a dům Na Puši v blízkosti Širokých schodů. V baště Prachárna můžete spatřit expozici o městských hradbách, o vývoji a historii. V hradbách jsou také dvě fortny – Tmavá fortna a Pardubská fortna. Tmavá fortna, zvaná Myší díra, je úzkým průchodem pro pěší v městských hradbách.

Na Resselově náměstí a okolí se dochovala řada historických měšťanských domů, které jsou většinou pozdně gotické, renesanční a barokní. Na náměstí vás jistě zaujme Stará radnice z roku 1560. Barokně byla přestavěna v roce 1721 podle plánů známého Jana Blažeje Santiniho. Uprostřed náměstí se nalézá morový sloup s kašnou z let 1719–1734. Byl vystavěn po poslední morové epidemii u nás a obsahuje sochy protimorových patronů.

REKLAMA

Muzeum loutkářských kultur

Muzeum bylo otevřeno v červenci roku 1972.  Spatříte zde krásnou historickou budovu, kam staré loutky krásně pasují a která dokresluje celkovou atmosféru. Jsou zde k vidění sezónní výstavy a expozice. Magický svět loutek je stálou a oblíbenou expozicí Muzea loutkářských kultur. Vstupte do Magického světa loutek a nechte se provést historií až k modernímu českému loutkářství. Dozvíte se zde spousty zajímavých informací, jistě vás potěší interaktivní vyžití během prohlídky. To všechno ve dvou propojených poschoďových historických domech, kousek od středu města. Nachází se zde také muzejní obchod, ateliér a loutkářská herna. Doporučujeme toto místo navštívit všem, kteří v sobě rádi probouzejí své vnitřní dítě. Sbírka českých loutek je pestrá a bohatá, najdete zde loutky všeho druhu, zemí a z různých období. V nádherné expozici najdete loutkářskou dílnu, mluvící studnu, dětskou hernu, vyhlídku na město, odpočinkovou zónu a pěknou zahradu.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA