REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Hrad Oheb – zřícenina

Na začátek bych se chtěl omluvit těm, kteří si přišli prohlédnout fotky, protože se mi nepodařilo dorazit na místo včas a slabý blesk na foťáku už nedokázal v lesním šeru zachytit scénerii hradu. Z toho vyplývá, že hrad je dnes už prorostlý stromy a různými keři. Bohužel, mám z toho pocit, že byl ponechán svému osudu.

No, tak se vrhněme na to co mě zaujalo. Jelikož sem na hradě nebyl poprvé, musím uznat, že se někdo snažil a alespoň vyznačil na malý papírový ukazatel, kudy se na hrad jde. Parkoviště je jedno veliké a to na straně z města Seč k hrázi. Od hráze na druhou stranu je zákaz zastavení. Pak je možné parkovat ještě u odbočky na Seč Ústupky z druhé strany hráze. Nicméně z obou míst Vás čeká cca 20min pochod. Je třeba říct, že se trochu zapotíte. Milovníci šplhu a pádu si můžou zazávodit v strmém stoupání s těmi co jdou po pěšině. Příchod k hradu je trochu zmatený. Návštěvníci vyšlapali několik cestiček lesem sami a tak oficiální stezka je až u ukazatele, který je už klasický dřevěný s informacemi o hradě. Okolní krajina je nádherná a neponičená. Proto prosím, nesnažte si cestu krátit a běžte po vyznačené cestě. Ta se nachází cca 200-300m po silnici nad hrází.

Až vyšlapete na hrad, zjistite nějaké informace o okolí z vývěsní desky. Pokud půjdete hlavní bránou, tak zde visí bronzová deska s historií hradu. Je to bohužel velmi stručný výčet.

REKLAMA

Samotný komplex hradu je velmi rozlehlý a všude je něco k vidění. Koho zajímá stavitelství, může obdivovat hladkost kamenných zdí, kde je zároveň dobře vidět další stavební prvky pater a chodeb.

Další ze zajímavostí je určitě nádherný výhled na Sečskou přehradu ze skály cca 40-50 vysoké. Je to fakt sešup. Kolmá stěna s hladkým kamenem….

Celkový dojem z hradu sem měl velmi pozitivní a hlavně, když vyrazíte na toto místo těsně při západu slunce s Vaším partnerem, tak se nabízí romantická chvilka a ve většině případů nikým nerušená. 🙂

Historie

Hrad byl podle pověsti založen v 11. století českými knížaty. Později ve 12. a 13. století byl držitel klášter Benediktů z Vilémova. V roce 1315 patřil hrad Hrabiši z Paběnic, v roce 1400 vlastní hrad Ješík z Popovce a z Ohbi – loupeživý rytíř. V roce 1436 je hrad v majetku Hertwika z Rušinova – husitského vůdce. V roce 1455 jsou pány Trčkové z Lípy za jejichž vlády hrad zpustl. V roce 1555 vlastní hrad Robhápové ze Suché, v roce 1596 Záruba z Hustiřan, pak následně v roce 1628 František de Couriers a zámek přechází do majetku panství Nasavrckého

Otevírací doba a vstupné

Otevřeno je non-stop. Vstupné je zdarma

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA