REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Lichnice – zřícenina hradu

Osobní zážitek z prohlídky této zříceniny je famózní. Po příjezdu k hradu, kde je menší parkoviště, se vydáte do prudkého kopečka kolem občerstvení, kde mimo jiné dělají výborné langoše, dále pak vstupní brány, až k samotné vchodové bráně na nádvoří. Cestou nahoru půjdete kolem takzvaného barbakanu, což je předsunuté opevnění, které bylo většinou vybavené větším počtem děl a střelců. Jakmile projdete bránou, vykoukne na Vás obrovské prostranství hradního nádvoří. Přímo naproti Vám je nízká místnůstka, bývalá zbrojnice, a zde je hradní muzeum. Jsou zde zachovalé dělostřelecké koule z dob obléhání Švédy. Také se zde nachází původní plán hradu. Od brány nalevo je studna, původně byla velmi hluboká, dnes je bohužel zasypaná do hloubky cca 10 metrů. Pokud se vydáte napravo, dojdete do malého bludiště, kde je zároveň vchod do podzemí, kde byla původně konírna. Také se tudy dostanete k hlásné věži, odkud je vidět blízký Ronov n. Doubravou, Čáslav a při dobrém počasí až do Kolína. Pokud se z tohoto místa podíváte doprava uvidíte horu Krkáňku s výškou okolo 600 m. Na obrácené straně hradu je výhled do vesnice pod hradem a na horizontu je vidět obec Seč, kde je i pěkná přehrada s možností kempování a koupání. Na hradě je každých 20 min. prohlídka. Paní je velice příjemná a poví Vám i několik legend, které se k hradu váží. Hrad má sice otevírací hodiny, ale je přístupný již vyšlapanou cestičkou okolo brány i mimo provozní dobu. Nechci nikoho navádět :-). Pod hradem je možnost navštívit "Dívčí kámen" a nebo "Žižkův dub".

Prohlídka hradu Vám zabere klidně hodinku. Pro ty, kteří jsou dobrodružně naladěni, je možné po zavírací době vylézt na nepřístupná místa a odtud zažít nádherný panoramatický výhled. Avšak tyto akce jsou pouze na vlastní nebezpečí. V zásadě je nedoporučuji.

Hrad rozhodně stojí za to navštívit.

REKLAMA

Historie

Hrad stojí na vrcholku hory, která dělí Lovětínské a Hedvičino údolí. Hrad dal postavit zhruba v roce 1250 Smil ze Žitavy, později přejmenovaní na Lichtenburky. Pocházeli z rodu Ronovců, což byl ve své době nejsilnější rod v Čechách. Založili město Ronov n. Doubravou, které je pod Lichnicí cca 6km. Později se stává majitelem Jan Lucemburský a později i Karel IV. Nějaký čas ho i obýval. Hrad se následně v roce 1377 stává věnem pro české královny. Za dob husitských se v roce 1421, posádka hradu dobrovolně a bez boje vzdala oddílu husitů z Prahy, pak se ale nově zvolený správce hradu staví na stranu krále Zikmunda a donutí tak oddíl Sirotků, aby hrad obléhali a vyhladověli. V roce 1429 se vrací hrad na stranu husitů. V roce 1455 zřejmě hrad vyplatil Jiří z Poděbrad a připojil ho ke královskému majetku. V roce 1469 sehrál hrad důležitou roli, při obléhaní ležení Matyáše Korvína u Vilémova.

V roce 1610, kdy už byli vlastníci hradu Trčkové z Lípy, hrad vyhořel. V roce 1649 byl hrad na rozkaz Ferdinanda III. pobořen, aby nemohl být využit jako pevnost pro nepřátelská vojska. V roce 1747 získali hrad Milesimové a v roce 1800 darují hrad šlechtické nadaci v Praze. Roku 1932 hrad získávají pražští turisté a do roku 1950 probíhají opravy pod vedením Ing. Friče. V roce 1950 hrad získal stát a v současnosti je správcem hradu město Třemošnice.

Otevírací doba

duben a září : jen soboty a neděle od 10h do 17h

červen až srpen: kromě pondělí od 10h do 17h

Vstupné je symbolické. Dospělí 15Kč a ostatní 10Kč.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA