REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Trocha historie, mnoho přírodních krás a huť, vše v okolí Adamova

Nový hrad je polozříceninou hradu nad údolím řeky Svitavy, který se opět znovu buduje. Příjemnou procházku údolím řeky a následné stoupání k Novému hradu si vyloženě užijete, krásná příroda v okolí vás nadchne. Nedaleko se nachází Alexandrova rozhledna, která je dominantou města Adamov, naskytnou se vám zde další dechberoucí výhledy. V nedaleké Františčině huti naleznete nejstarší vysokou pec ve střední Evropě, která je zároveň jednou z nejlépe zachovaných.

Nový hrad

První písemná zmínka o hradu pochází ze 14. století. Funkcí hradu byla ostraha významné cesty z Brna blanenským údolím. Hrad vznikl na místě staršího opevnění, tzv. Starého hradu, který ho následně zcela nahradil. Z původního hradu se zachovaly malé zbytky zdí, terénní deprese a dva široké příkopy. Hradby Nového hradu stojí v původní výšce. Jihozápadně od Nového hradu, na druhé straně příkopu, kterým v současné době prochází přístupová cesta ke hradu, se nachází zachovalé vyvýšené obléhací stanoviště Uhrů opevněné příkopem a valem. Od roku 1964 je hrad prohlášen kulturní památkou. Na místě se pořádají pravidelné jarmarky, které jsou příjemným zpestřením volného dne.           

Alexandrova rozhledna      

Od 60. let 19. století stál na místě dnešní rozhledny dřevěný vyhlídkový pavilon. Ten roku 1887 vystřídala kamenná rozhledna, 15 metrů vysoká, se špičatou jehlancovou střechou. Tu zde vybudovala brněnská sekce Rakouského turistického klubu. Název dostala po jejím předsedovi, Alexandru Suchankovi. Za první světové války byly některé součásti rozhledny rozkradeny. V průběhu druhé světové války byla rozhledna zbavena nejprve původní měděné střechy, která byla zabavena okupujícím vojskem. Ke konci války byla rozhledna využita jako pozorovatelna. Proběhli zde drobné rekonstrukce, nebyly však dostatečné. V roce 2007 byl ochoz z důvodu svého havarijního stavu uzavřen. Díky rekonstrukci, která proběhla v letech 2008 až 2009, se návštěvníci mohou opět kochat krásným výhledem na údolí řeky Svitavy a do širokého okolí. Věž byla zvýšena o 8 metrů, žebřík byl nahrazen z části po obvodu a z části vnitřkem rozhledny vedeným schodištěm. Rozhledna je volně přístupná celý rok.

REKLAMA

Františčina huť         

Františčina huť, nazývaná dříve také Stará huť, je kulturní památkou, pochází z poloviny 18. století. V tomto čase zde byl vytvořen rodem Lichtenštejnů hutnický komplex. V roce 1793 byla huť postižena požárem, který zničil většinu výrobních zařízení. Poté byla v rámci opravy přestavěna a v polovině 19. století prochází další, větší přestavbou. V roce 1877 byla uzavřena vysoká pec pro její nerentabilitu, od této doby byla pec opuštěná a začala chátrat. V roce 1971 byla prohlášena kulturní památkou, v tomto roce také začala její rekonstrukce, která byla dokončena v roce 1984.  Areál huti je využíván i k příležitostným experimentálním a ukázkovým tavbám v replikách slovanských železářských pecí. Areál je v současné době součástí expozice Technického muzea.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.adamov.cz, www.technicalmuseum.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA