REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Údolí řeky Doubravy je tím pravým místem pro relax v přírodě

Řeka Doubrava zde vytvořila kaňonovité údolí se skalními věžemi, kaskádami a vodopádem. Údolí Doubravy je přírodní rezervace ležící v chráněné krajinné oblasti Železné hory. Naleznete zde nespočet přírodních krás, zajeďte si sem na výlet a odpočiňte si v klidu přírody.

Přírodní rezervace Údolí Doubravy

Řeka Doubrava patří mezi čisté řeky, což dokazuje výskyt vzácných druhů rostlin a živočichů. Ve svém toku má vytvořeno kamenné řečiště plné skalních věží a obřích hrnců, s vodopádem a kamenným mořem. Nad údolím se nachází vyhlídka Sokolohrady, nedaleko naleznete zbytky původního hradu Sokolov. Na protilehlém svahu přes řeku se nalézá skalní věž Čertův stolek s vyhlídkou. Nejkrásnější a také nejdivočejší část údolí je skalnatý kaňon s mohutnými peřejemi, Velký vodopád.  Místní skalní útvary jsou vyhledávaným místem horolezců.

Vodopády Doubrava

Řeka Doubrava se mezi obcí Bílek a Dolním mlýnem u Chotěboře zaryla do tvrdých rul. Vytvořila zde v délce 4,5 km úzký skalnatý kaňon. Zhruba uprostřed kaňonu je vodopád 2 metry vysoký. Z vesnice Bílek vede červená turistická trase, po které se dá k vodopádu dostat.

REKLAMA

Naučná stezka Údolím Doubravy

Údolím prochází 4,5 kilometru dlouhá naučná stezka. Začíná u Horního mlýna u Chotěboře, končí v obci Bílek. Stezka vede v úzkém lesnatém údolí kaňonovitého rázu. Má 11 zastávek, kde se můžete seznámit s nalezišti chráněných rostlin a živočichů. Naučná stezka vám představí řadu zajímavých geomorfologických jevů a typickou faunu a floru v této oblasti.

Vyhlídka Čertův stolek

Pod Čertovým stolkem se mrazovým zvětráváním vyvinulo nejrozlehlejší kamenné moře v údolí Doubravy, balvany zasahují až do říčního toku. Pověst praví, že samotný sám ďábel se zde pokoušel svést k hříchu místního poustevníka. Jiná pověst pak vypráví, že měl tuto skálu upustit čert, který tak chtěl škodit stavitelům hradu Sokolova na Sokolohradech, když byl vyrušen kohoutím zakokrháním. Jisté je, že se jedná o krásné místo, které stojí za to vidět.

.

Zdroj a více informací naleznete na: udoli-doubravy.ceskehory.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA