REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Teplice

Teplice jsou městem s prastarou lázeňskou tradicí. Léčivé prameny tohoto místa jsou známy po více jak dva tisíce let a historie jejich lázeňského využití sahá hluboko do středověku a činí tak z Teplic nejstarší lázně střední Evropy. Renomé a účinky pramenů přivedly do lázní mnohé slavné osobnosti – od císaře Viléma I., cara Petra I. Velikého, přes saské krále a příslušníky význačných šlechtických rodů až po světoznámé umělce a vědce, jakými byli Ludwig van Beethoven, J.W.Goethe, Richard Wagner či W. Humboldt. Mnohokrát se tak ve své historii staly „přijímacím salonem Evropy“ a pro svou výstavnost bývaly nazývány Malou Paříží.

Dnešní moderní lázeňství stále čerpá, vedle využití nejnovějších lékařských poznatků, z několikasetleté místní tradice lázeňských provozů a využíváním přírodního bohatství léčí s vynikajícími výsledky převážně nemoci pohybového ústrojí. Současné město Teplice, s více jak 50 tisíci obyvateli, je ale nejen lázeňským místem, ale také centrem služeb, obchodu a průmyslu, v němž zejména sklářská a keramická produkce patří k národní i evropské špičce.

Město je ze dvou stran sevřené Krušnými horami a Českým středohořím a v jeho panoramatu se uplatňuje dominanta Doubravské hory se zříceninou hradu Doubravka, která své návštěvníky odmění krásným výhledem na město Teplice a široké okolí. V historickém centru města zcela jistě upoutá Zámek Teplice, do současné podoby přestavěný na přelomu 18. a 19. století, se zbytky románského kláštera a klášterní basiliky s kryptou, založeného královnou Juditou, – dnes sídlo Regionálního muzea. Přiléhající Zámecká zahrada Teplice, založená již v 16. století, se současnou úpravou anglického krajinářského parku z počátku 19. století, je nejen relaxační oázou uprostřed města, ale také významnou historickou památkou a přírodní lokalitou. Množství dalších parků a městské zeleně skýtá příležitosti k poklidným procházkám a oddechu, stejně tak jako příjemné centrum lázeňské čtvrti Šanov. K dalším oblíbeným cílům návštěvníků města zajisté patří také  Hvězdárna Teplice na Písečném vrchu a nově zrekonstruovaná Botanická zahrada Teplice pod ním. Lázeňská metropole však nezapomíná na své návštěvníky ani v oblasti aktivního odpočinku. Vedle nepřeberného množství tipů a tras pro výlety všeho druhu po blízkém okolí, město nabízí širokou škálu možností aktivního a sportovního vyžití – například v Aquacentru či na otevřených i krytých sportovních plochách. Střediska v nedalekých Krušných horách jsou přiopravena poskytnout perfektní servis všem zájemcům z řad milovníků letních i zimních sportů.

REKLAMA

Město je též centrem kulturního a společenského dění a Krušnohorské divadlo a Dům kultury jsou jeho hlavními středisky. Je také domovskou scénou hudebního tělesa Severočeské filharmonie a hostí každoročně dva hudební festivaly klasické hudby s dlouholetou tradicí. Mezi každoročně největší společenské události se řadí také slavnostní zahájení lázeňské sezóny.

Každoročně se opakující významné akce Statutárního města Teplice

Únor – Reprezentační ples Statutárního města Teplice –- Krušnohorské divadlo v Teplicích .

Květen a červen – Hudební festival Ludwiga van Beethovena  – Severočeská filharmonie Teplice.

Červenec a srpen – Kolonádní koncerty – Severočeské filharmonie Teplice.

Poslední květnový víkend – Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích – Statutární město Teplice + Dům Kultury Teplice.
Nejvýznamnější kulturní akce města Teplice. Mnoho kulturních a sportovních akcí, hudebních pódií, hudebních žánrů, občerstvení, atrakce, atd. Akce je zakončena mohutným ohňostrojem.

Červenec – Misslareuth 1990. Mitte Europa. Mezinárodní Festival uprostřed Evropy – Mitte Europa. Jednotlivé města střední Evropy lákají na koncerty vážené hudby.

Září – mezinárodní Krušnohorský maratón na horských kolech – mezinárodní závody pod záštitou Top Ten Teamu Teplice.

Říjen – Listopad – Běh kolem Doubravky – sportovní akce konaná pod záštitou primátora města Teplice

Zajímavé objekty

Zámek Teplice
Zámecké náměstí Teplice
Morový sloup
Zámecká zahrada
Zahradní a plesový dům
Kostel sv. Jana Křtitele
Kostel sv. Alžběty
Socha svatého Jana Nepomuckého
Kaple sv. Kříže
Krušnohorské divadlo
Budova staré a nové radnice
Lázeňský komplex Beethoven
Lázeňská ulice
Sadové lázně
Císařské lázně
Hadí lázně
Kamenné lázně
Nové lázně
Vojenský lázeňský ústav
Památník židovské synagogy
Doubravka
Hvězdárna Teplice
Botanická zahrada Teplice

Statutární město Teplice
Nám. Svobody 2
415 01 Teplice
tel.: +420 417 510 111
fax: +420 417 510 998
www.teplice.cz

Informační centrum Statutárního města Teplice.
Benešovo náměstí 840
415 01 Teplice
tel: +420 417 510 666
fax: +420 417 510 665
e-mail.: [email protected]
www.teplice.cz

Interneotvé stránky: http://www.teplice.cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA