REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Staré město

2. 6. 2010

 V těsné blízkosti Uherského Hradiště, na pravém břehu řeky Moravy, leží Staré Město, velkomoravské město s 6.800 obyvateli. Staré Město a jeho okolí nabízí mnoho příležitostí pro sportování, cykloturistiku i kouzelné vycházky do Chřibů. V roce 2008 bude uvedeno do provozu jezero na Loukách, které  využijí především milovníci vodních sportů.

Památky a historie Starého Města

     Se Starým Městem jsou spojeny především památky počátků české státnosti. Na území dnešního města vzniklo již v období před vznikem Velké Moravy několik zemědělských a řemeslnických osad, nejstarší již v 6. století. Jejich centry se staly hradisko „Na Valách“ a sídliště „Na Špitálkách.“ V okolí kostelů sv. Michala a sv. Víta byly nalezeny základy čtyř velkomoravských kostelů s pohřebišti a odkryty specializované řemeslnické dílny z 9. až 10. století. Rozsah a bohatství archeologických nálezů (stavby, užitné předměty, výzbroj, šperky) nasvědčují tomu, že zde bylo jedno z center Velkomoravské říše. Po objevu prvních hrobů v roce 1924 v poloze „Na Valách“ ujal se vedení záchranných prací archeolog Antonín Zelnitius a vrcholná archeologická instituce – Státní archeologický ústav v Praze.
   Výsledky prací Antonína Zelnitia  „Na Valách“ i na zbývajícím území Starého Města byly úspěšné a prokázaly definitivně, že staroměstská aglomerace byla rozsáhlým slovanským sídlištěm. Zásluhou profesora Viléma Hrubého (1912 – 1985) byl v roce 1960 ve Starém Městě otevřen Památník Velké Moravy, od roku 1969 Národní kulturní památka.
    Dřívější ves, lokalizovaná do polohy „Na Valách“, se podle listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141 jmenovala Veligrad. Na přelomu 12. a 13. století byl poblíž vsi založen cisterciácký klášter, do jehož majetku ves připadla. Když bylo v roce 1257 založeno královské město Uherské Hradiště (tehdy Nový Velehrad), byla ves podřízena právu tohoto města, nazvaná Staré Město (r. 1257) a původní název Veligrad – Velehrad přešel na cisterciácký klášter a osadu, která kolem něj vznikla.
   Staré Město a Uherské Hradiště byly po celá další léta v úzkém vztahu. Staré Město bylo od roku 1550 majetkem Uherského Hradiště, jeho zemědělským zázemím s hospodářskými dvory, výnosnými svobodnými statky, mlýny, lesy a pastvinami. Jeho charakter změnila až v roce 1841 výstavba Severní dráhy císaře Ferdinanda, která obec spojila s Vídní a průmyslovou severní Moravou. Ve Starém Městě byla železnice dříve než v Olomouci, Ostravě a Praze. V roce 1868 byl bratry Mayovými založen cukrovar a vznikaly další průmyslové podniky, cihelna, pila, továrna na výrobu barev – dnes podnik Colorlak, dále textilní závod, stavební podnik a zemědělské družstvo Dolina.
      Staré Město bylo značně postiženo povodní v červenci 1997. Po této přírodní katastrofě muselo být v jižní části města zbouráno 93 domů. Přesto se život v městě nezastavil, lidé si postavili nová obydlí, jiní si poničené domy opravili. V městě bylo znovu postaveno a výrazně zrekonstruováno více než 450 domů.

Současnost města

Ve Starém Městě je mnoho podnikatelských subjektů, rozšiřuje se počet provozoven a malých firem, které podporují společenský, kulturní a sportovní život. V městě působí fotbalisté TJ Jiskra Staré Město, 1. FC Slovácko, volejbalisté VSK Staré Město reprezentují v I. lize, úspěšní jsou i šachisté a šermíři hrající v nejvyšší moravskoslezské soutěži. Ve Starém Městě se narodil Josef Panáček, olympijský vítěz ve střelbě v Montrealu, Petr Sadílek se stal v roce 1998 mistrem světa v cyklotrialu. Zlatou medaili si přivezl z japonského města Itadori. Staré Město dále proslavil primáš Hradišťanu Jiří Pavlica a další významné osobnosti. První hejtman Zlínského kraje František Slavík pochází ze Starého Města. Také senátor Ing.Josef Vaculík (KDU-ČSL) žije ve Starém Městě. První sobotu a neděli v květnu se konají motocyklové závody, v polovině června se uskuteční výstava Zahrada Moravy. V srpnu se do města sjedou šachisté z celé Evropy na turnaj FIDE OPEN Staré Město.

REKLAMA

Kultura a tradice

Staré Město je významnou krajovou oblastí Dolňácka s živým folklorem, působí zde národopisný soubor Dolina. Dlouholetou tradici mají Michalské hody (poslední sobotu a neděli v září), dále fašank, dožínky, mikulášská obchůzka a vynášení Mařeny. V dětském folklorním souboru Dolinečka tančí a zpívá 120 dětí ve věku od 5 do 15 let, velmi dobrých výsledků dosahují tanečnice základní umělecké školy. Milovníci dechovky si rádi poslechnou Staroměstskou kapelu. Stovky dětí se schází v Klubku a v Rodinném centru Čtyřlístek, či jsou členy Sokola a Orla. [/]

Příroda Starého Města a okolí

Staré Město je výchozím bodem k poznávání přírody nedalekých Chřibů. Na vrchu Brdo byla vystavěna rozhledna, druhá rozhledna se nachází na Rovnině v Uherském Hradišti. Z obou vyhlídkových míst je nádherný výhled na Staré Město a okolí. Ze Starého Města lze pohodlně cestovat novou cyklostezkou na památný Velehrad, další cyklostezka byla vybudována v trase Babice – Huštěnovice – Staré Město. Ve městě je památník Velké Moravy s archeologickými nálezy z 9.-10.století, jen osm kilometrů od Starého Města se nachází zámek Buchlovice, hrad Buchlov a rekreační zařízení na Smraďavce. Mnoho zájemců o historii míří do nedalekého Archeologického centra a skanzenu v obci Modrá. [/]

Letní dovolená ve Starém Městě

     Město má perfektní dopravní spojení. Leží na křižovatce silnic I.třídy I/55 Olomouc – Břeclav a I/50 Brno – hranice se Slovenskou republikou. V roce 2000 byl vybudován železniční koridor, na staroměstském nádraží zastavují mezistátní spoje do Rakouska, Slovenska a Polska, velmi dobré spojení je s Prahou, Olomoucí, Brnem, Ostravou i se sedmi hlavními městy okolních zemí Evropské unie. Ve Starém Městě je moderní čtyřhvězdičkový hotel Synot a šest vesměs nedávno zprovozněných penzionů. Stravování zajišťuje hotel Synot, pizzerie Victoria, bistro Ego, nádražní restaurace a v pracovní dny i restaurace Na Špici. Sportovní areály na Rybníčku a Širůchu nabízí kompletní vyžití pro milovníky tenisu, volejbalu, fotbalu, vyznavači vodních sportů mají k dispozici koupaliště. Také v blízkosti nově zrekonstruovaného Společensko-kulturního centra na Brněnské ulici se nachází hřiště pro tenis a volejbal. V létě je možno navštívit Baťův kanál včetně projížďky lodí či hausbótem. Příjemné posezení nabízí i hospody Polní mlýn, Přístaviště a Club Synot, kde připravují speciality na grilu a o víkendech zde hrají country kapely. [/]         

Staroměstské osobnosti

Jindřich Erazim Vitásek– narozen 26.července 1817 v Brně, zemřel 17.března 1897 ve Slaném. Kněz, františkán, spisovatel, v roce 1881 založil obecní kroniku Starého Města a byl prvním kronikářem.

Antonín Zelnitius– narozen 12.dubna 1876 v Uherském Hradišti, zemřel 3.března 1957, učitel a amatérský archeolog, zkoumal oblast Na Valách  a do roku 1947 pracoval jako vedoucí archeologických výzkumů.

Prof. Vilém Hrubý – narozen v roce  1912 v Říkovicích, zemřel v roce 1985 ve Starém Městě, archeolog a univerzitní profesor, objevitel kostelíka na Valách.

Dr. Luděk Galuška– narozen v roce 196
0, působí v Moravském zemském muzeu v Brně, od roku 1986 vede archeologické výzkumy ve Starém Městě.

Jan Protzkar– narozen 4.prosince 1820 ve Starém Městě, zemřel 6.února 1903 v Uherském Hradišti. V letech 1865-1896 starosta Uherského Hradiště.

Jindra Pelková – výtvarnice narozena 1931 – narozena v Chustu, působila v Myjavě, své tapiserie a obrazy vystavovala v Památníku Velké Moravy.

Laďka Košíková– choreografka souboru Hradišťan, spolupracovala se ZUŠ Staré Město, nyní se Slováckým divadlem.

Jiří Pavlica– narozen 1.prosince 1953 , bývalý člen souboru Dolina a nyní primáš Hradišťanu, složil desítky skladeb i jiných žánrů, vydával gramofonové desky, nyní CD a DVD.

Josef Bazala – narozen 14.února 1960, organizátor kulturního dění v regionu, dlouholetý člen folklorního souboru Dolina, spoluzakladatel dětského souboru Dolinečka, vynikající tanečník slováckého verbuňku. Od roku 2006 starosta města.

Josef Pavlica– 28.února 1944 od roku 1972 člen královské filharmonie v norském Bergenu, nyní zástupce vedoucího filharmonie ve švédském Göteborgu.

Josef Panáček– v roce 1976 olympijský vítěz v Montrealu, v disciplíně skeet střelba, mistr Evropy v roce 1980 ve střelbě na asfaltové holuby.

Petr a František Sadílkovi> – mistři světa v cyklotrialu, mistři Evropy v cyklotrialu.

Dr. Jan Merta> – narozen 24.dubna 1944 ve Starém Městě, nyní žije v Kanadě a zabývá se podmořským výzkumem a hloubkovým potápěním.

Dr. Miroslav Kirschner – narozen 21.srpna 1899 – v roce 1925 založil továrnu Kirgis na výrobu barev, později Barvy laky a nyní Colorlak.

František Slavíkv– narozen 15.července 1951, v letech 1991 – 2000 starosta Starého Města, v letech 2000 – 2004 hejtman Zlínského kraje.

ng. Josef Vaculík – narozen 14.dubna 1957, od roku 2002 senátor Parlamentu České republiky za KDU-ČSL.

Kontakt:
Město Staré Město
náměstí Hrdinů 100
Staré Město 686 03
+420 572 416 411
+420 572 416 412
[email protected]
www.staremesto.uh.cz

Interneotvé stránky: http://www.staremesto.uh.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA