REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Velehrad a okolí je plný církevních a historických unikátů

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě je místo přesahující duchovní, náboženské a kulturní dědictví. Jedná se o cenný klenot moravského baroka. Nedaleký hrad Buchlov je nejvýraznější dominantou moravského Slovácka, spolu s kaplí svaté Barbory utváří oddechové a kulturní prostředí této oblasti. Nenechte si dále ujít nevšední pohled z nejvyšší kamenné rozhledny na Moravě. Stojí na hoře Brdo v pohoří Chřiby.

Římskokatolická farnost a poutní místo Velehrad

Velehrad je farností olomoucké arcidiecéze. Farnost zahrnuje obce Velehrad, Modrá, Salaš a Tupesy. Chloubou farnosti je překrásná trojlodní barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. Bazilika je postavena na románských základech. Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě je součástí Velehradského kláštera. Současnou podobu získal klášter na přelomu 17. a 18. století, po požáru roku 1681.

Specifikum farnosti je to, že se zde odvíjí nejen obvyklý život farní, ale také poutní. Jedná se o nejvýznamnějším kostel u nás. Zároveň je farním kostelem římskokatolické farnosti Velehrad. Bazilika i s přilehlými budovami a areálem byla v roce 2008 prohlášena za národní kulturní památku. Bazilika je celoročně volně přístupná. Prohlídky však nejsou dovoleny, pokud probíhá bohoslužba. Pokud budete chtít na prohlídka s průvodcem, po domluvě a za poplatek je to možné. V podzemí baziliky můžete navštívit lapidárium.

REKLAMA

Hrad Buchlov

Buchlov patří k nejstarším hradům u nás. Historie hradu se datuje do 13. století. Byl postaven jako strategická obranná pevnost a jako středisko se soudní pravomocí a tzv. loveckým právem. Zajímavostí je, že hrad nebyl v minulosti nikdy zcela dobyt.

Význam hradu spočívá zejména v jedinečném zachování původních architektonických prvků jednotlivé výstavby. Jde tak o jeden ze vzácných příkladů v naší architektuře. Hrad je současně také typickou ilustrací přeměny strohého gotického hradu v komfortní renesanční panské sídlo. Přijďte se na tu krásu podívat.

Rozhledna Brdo

Rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu Chřibů, její výška dosahuje skoro 24 metrů. Původně zde stála 20 metrů vysoká dřevěná rozhledna. Na stavbu té současné byl použit pískovec z kamenolomu Žlutava a dubové dřevo z místních lesů. Stavba byla slavnostně otevřena v roce 2004, za účasti olomouckého arcibiskupa a moravského metropolity Jana Graubnera, který také rozhlednu vysvětil. Z rozhledny můžete spatřit Beskydy, Vsetínské vrchy nebo také Roháče, Malou Fatru a Malé či Bílé Karpaty. Je to krásná podívaná.

Zdroj a více informací naleznete na: www.farnostvelehrad.cz, cs.wikipedia.org, hrad-buchlov.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA