REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 27.9. a svátek má Jonáš

Máchův kraj není jenom jezero a hrad

Když se řekne Máchův kraj představí si všichni dvě ikonická místa, která okouzlila i básníka Karla Hynka Máchů, jehož jméno nyní region nese. Jsou jimi majestátní hrad Bezděz a Máchovo jezero. Především Máchovo jezero si nese svou turistickou historii již od začátku 20. století, kdy bylo město Doksy prvorepublikovým lázeňským městem až po doby socialismu, kdy patřila oblast Máchova jezera mezi jedno z mála míst, kde se dala trávit závodní dovolená. Máchův kraj však tvoří obrovské přírodní, historické a kulturní bohatství, které se nachází v okruhu až 30 km od pomyslného centra Máchova kraje, kterým je samotné Máchovo jezero.

Na území turistické destinace Máchův kraj najdeme oblasti chráněného přírodního bohatství. Těmi nejvýznamnějšími je CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a Národní geopark Ralsko. Mezitím co oblast CHKO tvoří jižní část území Máchova kraje, Národní geopark Ralsko tvoří část severní. Aby bylo území Máchova kraje představeno celé, chybí zmínit ještě jeho západní část. Hranici západní části tvoří ze severu město Česká Lípa a na západě malebná obec Kravaře, která spadá do CHKO České středohoří.


Mnozí charakterizují Máchův kraj jako romantickou krajinu hradů, rybníků, borových lesů a pískovcových skal, které svým návštěvníkům nabízí kouzelný výhled do krajiny. Krajiny, která okouzlila i největšího českého romantika K. H. Máchu. Jemu je i věnován památník Karla Hynka Máchy v samotném centru města Doksy, který patří k nejstarším budovám ve městě.

REKLAMA


Milovníci historie a kulturních památek si v kraji přijdou na své. Kromě gotického královského hradu Bezděz je tu hrad Houska, přezdívaný Bránou do pekel, překrásný hrad Kokořín, zřícenina hradu Ronova u Kravař, dominanta národního geoparku zřícenina hradu na stejnojmenném kopci Ralsko, a zapomenout nesmíme na zříceninu hradu Starý Berštein u obce Vrchovany. Překrásné zámky v Zákupech, Doksech, Bělé pod Bezdězem se těší velkému zájmu návštěvníků.


Letní sezóna patří jednoznačně turistům, kteří objevují Máchův kraj na kole a pěšky díky síti cyklotras a turistických tras vedoucích na ta nejzajímavější místa. Klasické roubené stavby připomínající překrásnou historii českého národa zdobí malebná místa na Kokořínsku, ve Starých Splavech a Kravařích. Díky tomu nabízí Máchův kraj nejrůznější možnosti ubytování, kdy se můžete probudit ve čtyřhvězdičkovém hotelu na břehu jezera, v roubené chaloupce za kokrhání kohouta, na louce v karavanu, v chatičce v borovém lese, nebo třeba v moderně vybaveném apartmánu s velkou zahradou či výhledem na jezero.

Máchův kraj je svou nabídkou opravdu pestrý a vědí to především rodiny s dětmi, romantici, ale i aktivní turisté, kteří se na své dovolené rádi zpotí. Velkou tradici v Máchově kraji má jachting a tenis, kdy je kraj dějištěm prestižních mezinárodních turnajů, cyklo závodů a triatlonů. A jestli stále váháte, jestli má smysl vydat se do Máchova kraje, třeba vás přesvědčí i obrovská nabídka kulturních akcí od hudebních festivalů, letních kin na neobvyklých místech či divadel pod širým nebem.

Tak co myslíte, dáte Máchovu kraji šanci?

Máchův kraj – skalní masiv Pinka, v pozadí hrad Bezděz. Foto: ©Máchův krajKde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA