REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Máchův kraj plný přírodních krás

Kokořínsko je plné nádherných lesů, kde můžete nalézt unikátní pískovcové skály a skalní útvary. Monumentální skalní skulptury Čertovy hlavy najdete v borovém lese poblíž Liběchova u obce Želízy. Příroda je zde prostě nádherná.

Kokořínské pokličky

Místní pískovcové skály vskutku připomínají pokličky. Pomyslné pokličky jsou tvořeny odolnějším pískovcem protkaným železem, zatímco spodní nohy jsou z měkčího pískovce tvořeného jílovitými tmely, které se z něj vyplavují. Působením vody a větru tak za dlouhá léta spodní část zvětrala o něco více. Pokličky naleznete v oblasti Kokořínského dolu, zhruba uprostřed cesty mezi hradem Kokořín a místem zvaným Ráj. Blízká osada Hlučov je plná chaloupek, které krásně nastiňují místní dochovanou lidovou architekturu.

Čertovy hlavy

Mezi lety 1841 až 1846 zde ve zdejších pískovcových skalách vznikly dvě přibližně devítimetrové hlavy, jejich autorem byl Václav Levý. Z hlediska velikosti se v našich poměrech jedná o jedinečné dílo. Hrůzu nahánějící čertovy hlavy následovaly další díla. Čertovy hlavy jsou volně přístupné, naleznete je na Okruhu Václava Levého. Určitě také navštivte nedalekou jeskyni Klácelka. Můžete si u ní prohlédnout rozměrné reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a trpaslíků kovajících zbraně pro blanické rytíře. Klácelka dále uchovává symboly lidských vlastností ve zvířecích podobách podle bajek Františka Matouše Klácela, po kterém jeskyně nese jméno. Budete-li pokračovat v cestě po modré, narazíte na Hada přeťatého sekerou, který je vytesán ve skále a také na Harfenici. Nesmíte minout ani pískovcovou sfingu. Toulky po Kokořínsku kolem místních soch je balzám pro oči i pro duši.

REKLAMA

Údolí Šemanovický důl

Naleznete zde údolí lemované pískovcovými skalami rozmanitých tvarů, ve kterých jsou vytesány skalní byty. Nejpřitažlivějším místem údolí je částečně umělá, zčásti člověkem vytvořená jeskyně Klemperka, která se nalézá ve skalní stěně na počátku Šemanovického dolu. Útvar pozoruhodných rozměrů byl vybudován podél vodorovné pukliny v pískovcovém masivu. Ve spodní části jeskyně se prý nachází podzemní chodba, ke které se váže pověst o loupežníkovi Klemperovi. Ten tu údajně jednoho času přebýval, než byl nedaleko odsud zabit místními sedláky. Místo je možné probádat zábavnou formou, zajímavou zejména pro děti. Pro ty je tu připravena hra, která je provede nejpoutavějšími místy Šemanovického dolu. Na konci hry je čeká odměna.

Zdroj a více informací naleznete na: www.stednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA