Křížem krážem okolo Třemošnice

Oblast Železných hor je ideálním místem nejen pro pěší turistiku, ale také cyklistiku a různá jiná „výletování“ za zajímavými místy. Okolí města Třemošnice nabízí návštěvníkům nespočet turistických tras a cyklo-stezek. Nejzajímavější a turisty nejnavštěvovanější jsou čtyři okruhy s výchozím bodem přímo v Třemošnici.

První okruh je nejkratší (6,5 km), ale zavede Vás k dominantám města a provede Vás i krásnou přírodou Železných hor. Na této trase potkáte Žižkův dub, hrad Lichnici s vyhlídkou Miladou, Dívčí kámen, projdete Lovětínskou roklí a kolem Berlovy vápenky.

Údolím řeky Doubravy. Foto: ©Třemošnice

V rámci druhého okruhu (14,5 km) se projdete příjemným Chittussiho údolím řeky Doubravy, které zakončíte návštěvou Pařížovské přehrady. Následně se přes Běstvinu dostanete na hřeben Železných hor, kde ještě před návratem do Třemošnice potkáte kapličku sv. Jana.

Třetí okruh je nejdelší trasou (17,5 km) a zahrnuje další příjemnou procházku podél Zlatého potoka, Hedvičiným údolím. Dále projdete kolem Pekelských rybníků a přes obec Počátky a Žďárec u Seče se dostanete až k samotné Sečské přehradě. Zpátky do města Třemošnice se vracíte stejně jako u okruhu předešlého, po hřebeni Železných hor a kolem kapličky sv. Jana.

Poslední trasa (11,5 km) vede Chittussiho údolím kolem Korečnického mlýna v Mladoticích, kostela sv. Kříže, až do Ronova nad Doubravou. Odtud můžete pokračovat podél řeky Doubravy do Žlebů, kde se nachází státní zámek známý z mnoha českých pohádek a obora v zámeckém parku, nebo se vrátit přes Žlebské Chvalovice, kolem rozcestníku v Lovětínské rokli a pod Lichnicí zpět do Třemošnice.

Dalšími zajímavými okruhy jsou Naučná stezka Lichnice – Kaňkovy hory dlouhá 3 km a Vlastivědná stezka krajem Železných hor skýtající celkem 15 zastávek na trase dlouhé 22 km.

Přes Třemošnici vede také mimo tyto hlavní okruhy celkem osm cyklostezek.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu