REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Královéhradecký kraj

Český ráj

K Českému ráji neodmyslitelně patří pískovcové skály. Nejrozsáhlejším skalním městem v Českém ráji jsou   Prachovské skály.
Dalším dominantním krajinným prvkem Českého ráje jsou samostatné výchozy vyvřelých hornin. Mnohé z nich se staly strategicky výhodným místem pro stavbu hradů. Dnes jsou hrady Kost a Trosky neformálními symboly celé turistické oblasti.
Výjimečná přírodní hodnota území Českého ráje vedla roku 1955 k první české  Chráněné krajinné oblasti, která se roku 2005 stala zároveň geoparkem UNESCO.

Hradecko

Krajina Hradecka spojuje ideální prostředí pro rodinnou dovolenou a relaxaci, aktivní odpočinek i cykloturistiku. Velké množství historických památek, kulturních akcí a výborná dopravní dostupnost Hradecka vytváří vynikající podmínky pro návštěvníky.
Doslova za branami Hradce Králové se rozkládají rozsáhlé lesy táhnoucí se čtyřicet kilometrů jihovýchodním směrem, protkané turistickými a cyklistickými trasami.
Významnou přírodní zajímavostí překračující význam regionu je řeka Orlice.
Město Hradec Králové je díky promyšlené urbanistice a architektonickým skvostům nazýváno salonem republiky. Krásy Hradce Králové lze obdivovat při vyjížďce na loďce po řece Labi, nebo z ptačí perspektivy z Bílé věže, dominanty města.

Kladské pomezí

V severovýchodní části Královéhradeckého kraje se rozkládá Kladské pomezí, krajina, která uspokojí návštěvníka pozoruhodným přírodním bohatstvím i kulturními a historickými památkami.
Charakteristickým prvkem Kladského pomezí jsou rozsáhlá skalní města jako Adršpašské a Teplické skály, Broumovské stěny a Ostaš. Nejpůsobivější partie Adršpašsko-teplických skal přibližují celoročně otevřené prohlídkové okruhy, jejichž součástí jsou dva vodopády.
Národní přírodní památka Babiččino údolí, jehož pojmenování je odvozeno z názvu knihy Babička od Boženy Němcové, propojuje cenné přírodní prvky s citlivým zásahem člověka. V údolí se nacházejí stavby a místa známé z knihy – empírový zámek Ratibořice, Staré bělidlo a Panský mlýn.

REKLAMA

Krkonoše a Podkrkonoší

Přírodní drsné klima horských hřebenů a členitých údolí přispělo k vytvoření mimořádně rozmanitého krajinného reliéfu našich jediných velehor. Vrcholy Krkonoš s nejvyšší horou České republiky, Sněžkou, konzervují unikátní přírodu z dob ledových, připomínající tundru daleké Skandinávie. V tomto království kamení, mechů, trav a lišejníků čekají návštěvníky také neprostupné koberce kosodřeviny, husté smrčiny, či pestré bohatství květin na krkonošských lukách.
Jako ojedinělý středoevropský přírodní celek je území Krkonoš od roku 1963 národním parkem.
V Krkonoších rovněž pramení jedna nejvýznamnějších českých i evropských řek – Labe.
Malebnou krásou oplývá i krkonošské podhůří – Podkrkonoší, s dominantním hřebenem Zvičiny ve výšce 671 metrů nad mořem. Do jeho přírodních zajímavostí lze zařadit velký turistický magnet – zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem, která je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě.

Orlické hory a Podorlicko

Orlické hory a Podorlicko kromě celé řady pozoruhodných šlechtických sídel, židovských památek nebo muzeí a galerií nabízejí především obdivuhodné přírodní scenérie svých hor a jejich podhůří, které jsou protkány sítí obranných pevností.
Hory jsou v zimě oblíbené nadšenci pro zimní sporty, v létě Orlické hory lákají k pěším a cyklistickým túrám v překrásné krajině s citlivým zasahováním člověka, které lze obdivovat například na roubených staveních.

Kalendář akcí

Kontaktní údaje :
tel.: +420 495 817 111
web: www.kralovehradeckyregion.cz 
e-mail: [email protected]

Interneotvé stránky: http://www.kralovehradeckyregion.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA