REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Státní zámek Ratibořice

16. 4. 2013

Státní zámek Ratibořice a Babiččino údolí

Areál Státního zámku v RATIBOŘICÍCH je prohlášen za Národní kulturní památku Babiččino údolí ve vazbě na literární dílo Boženy Němcové. Rozsáhlý přírodně krajinářský park s přirozenými součástmi v podobě nivních luk podél toku řeky Úpy, rustikálních staveb hospodářského dvora, vodního mlýna a mandlu, ale i Panského hostince a Starého bělidla, tvoří rámec knížecího letního sídla již od 18. století.  Areál representuje dochované kultivované prostředí, obývané společně šlechtickými majiteli a prostým venkovským lidem v duchu osvícenství a romantismu 19. století. Zámek, nenápadné venkovské sídlo vévodkyně Zaháňské, posloužil v době napoleonských válek jako místo k setkání politiků a státníků, jehož výsledkem bylo uspořádání Evropy na několik desetiletí.  Za pozornost stojí technické památky nejen typu mlýna a mandlu, ale i fragmentárně dochovaný přeronový závlahový systém, umožňující v minulosti intenzivní luční hospodaření.

Tip pro rodiny s dětmi: Babiččino údolí je vhodné pro rodinné výlety, a to nejen k dlouhým procházkám s možností občerstvení např. u mlýna nebo svlažení v řece Úpě pod Viktorčiným splavem. V rámci takové procházky je možné se ještě poučit a dozvědět příslušné informace nejen při prohlídkách objektů národní kulturní památky, ale také z tabulí (tzv. „zastávek“) naučné stezky Babiččino údolí. Ta se zabývá mimo jiné také hodnotami národní přírodní památky a poukazuje na významné zástupce fauny i flory.  

Natáčené filmy: Babička

REKLAMA

Prohlídkové okruhy:

 
Zámek
Prohlídkový okruh: „Doba vévodkyně Zaháňské“ (malý okruh, cca 30 minut)
V prvním poschodí se nacházejí salóny z období klasicismu, empíru a biedermeieru. Společenské a soukromé prostory svým vybavením připomínají dobu největší slávy Ratibořic, kdy zde sídlila Kateřina Vilemína, vévodkyně Zaháňská, a hostila zde významné osobnosti z řad politiků a umělců. Jsou zde zastoupeny kvalitní malířské práce od 16. do 19. století a uplatňuje se kolekce evropského porcelánu a skla.
 
Prohlídkový okruh: „Zámek Ratibořice“ (velký okruh, cca 50 minut)

Prohlídka celého zámku, ve které je zahrnut okruh „Doba vévodkyně Zaháňské“ a interiéry v přízemí z doby posledních soukromých majitelů na přelomu 19. a 20. století.
Interiéry v přízemí jsou zařízeny nábytkem z druhé poloviny 19. století, který doplňují podobizny příslušníků a příbuzných knížecí rodiny Schaumburg – Lippe a dánské královské rodiny, kolekce dánského porcelánu, anglické kameniny, grafických listů a soubor osobních předmětů příslušníků rodiny.

Prohlídka zámku je možná pouze s průvodcem.
Maximální počet osob ve skupině je 25.

Pro zahraniční návštěvníky jsou k dispozici cizojazyčné texty (německý, anglický, francouzský, ruský, polský, holandský).
Expozice v přízemí zámku je bezbariérová.

Zámecký park a Babiččino údolí

Po návštěvě zámku je možno projít zámeckým parkem okolo jezírka ke skleníku z roku 1830.  Pěšina, zvaná Bathildina stezka, spojuje zámecký areál s Babiččiným údolím.
První zastávkou v údolí bude Rudrův mlýn, který je jedním z dějišť románu Babička. Mlýn byl do dnešní podoby přestavěn v 18. století. Uvnitř je možno zhlédnout historické technické vybavení a obydlí mlynáře a jeho rodiny.
Za vodním náhonem se nachází technická památka – historický vodní mandl z první poloviny 19. století, který je rovněž možno navštívit. Expozice nastiňuje historii „plátenictví“ a úpravy látek v 19. století.
Nedaleko od mlýna se nachází sousoší Babičky s vnoučaty, dílo  českého sochaře Otto Gutfreunda z roku 1922.
Proti toku mlýnského náhonu dojdeme k hlavnímu dějišti románu, kterým je Staré bělidlo. Spisovatelka umístila děj svého díla do těchto míst, protože původní Staré bělidlo, kde strávila dětství, nechala vévodkyně  Zaháňská zbourat při výstavbě skleníku. Babiččina světnička je zařízena lidovým nábytkem a předměty denní potřeby podle spisovatelčina vyprávění.
Za Starým bělidlem následuje Viktorčin splav na řece Úpě.
 
Prohlídka parku a Babiččina údolí trvá cca 90 – 120  minut, vzdálenost zámek-Viktorčin splav činí cca 2 km. V objektech Rudrova mlýna, vodního mandlu a Starého bělidla výklad průvodce. Všechny objekty v Babiččině údolí umožňují bezbariérový vstup.

Možnost focení, natáčení v objektu:

Focení:  100 Kč
Filmování:  video(záznam) 200 Kč
(Pouze bez blesku a stativu. Materiály získané fotografováním či filmování smí být použity výhradně k osobní potřebě, nesmí být použity ke komerčním účelům v tisku, elektronických médiích ani jinak šířeny.)

V pokladně zámku a v pokladně mlýna prodej suvenýrů.

Dopravní spojení:

AUTOMOBIL:  Silnice I/33 Hradec Králové – Náchod, v obci Česká Skalice (u čerpací stanice Benzina) odbočit směrem na Červený Kostelec, v obci Zlíč odbočit směr Babiččino údolí. Přibližné vzdálenosti: Česká Skalice 3 km, Náchod 12 km,  Hradec Králové  35 km,  Praha  130 km. Parkoviště do 100 m od zámku, placené.

VLAK: Železniční stanice Česká Skalice (trať 032 Jaroměř – Trutnov) –  3 km od zámku (spojení v hodinovém intervalu oběma směry,  6x denně přímý rychlík  Praha – Hradec Králové – Česká Skalice – Trutnov a zpět)
 
AUTOBUS: Autobusová zastávka Česká Skalice, Zlíč, odbočka Ratibořice –  1 km od zámku (spojení směr Česká Skalice, Náchod, Červený Kostelec, linky 640072, 640367, 640377, 640374, 640081, 640128). V turistické sezóně zajíždějí vybrané spoje v sobotu, neděli a svátek na zastávku Česká Skalice, Ratibořice zámek (přímo u parkoviště u zámku). Odjezdy z České Skalice: 9:22, 13:22, 17:22 (spoje pokračují z Ratibořic směr Náchod). Odjezdy z Náchoda: 8:10, 12:10, 16:10 (spoje pokračují z Ratibořic směr Česká Skalice).

Občerstvení:

Přímo na parkovišti „Kiosek u zámku“, ve Zlíči potom restaurace  a další možnosti občerstvení.

Svatby:

Ve spolupráci s Městským úřadem v České Skalici  možnost uzavření sňatku v exkluzivním prostředí ratibořického zámku.
Ceník: Základní sazba za obřad v zámku do 30 osob –  4.200,- Kč
Obřad v zámku za účasti od 31 do 50 osob –  4.900,- Kč
Obřad v zámku od 51 do 70 osob –  5.600,- Kč
Obřad v parku – 5.600,- Kč
Fotografování novomanželů v interiérech zámku – 500,- Kč
Prohlídka zámku pro svatebčany – 50,- Kč./os.
 
Termín konání svatebního obřadu na zámku je nutno nejprve sjednat na matrice Městského úřadu v České Skalici, tel. 491 490 032, 491 490 036, e-mail:   [email protected]
Více informací ke svatebním obřadům na SZ Ratibořice najdete na www.zamek-ratiborice.cz.

Otevírací doba:

Březen: zámek uzavřen (po- pá lze sjednat prohlídku pro skupinu min. 10 osob)
Duben: 10:00 – 15:00 (so, ne, sv – prohlídky se konají v každou celou hodinu, út-pá – pouze po předchozím objednání mi
n. 5 osob)
Květen, Červen: 10:00 – 16:00 (út – ne)
Červenec, Srpen: 09:00 – 17:00 (po*- ne)
Září: 10:00 – 15:00 (so, ne, sv, út-pá – prohlídky se konají v každou celou hodinu)
Říjen: 10:00 – 15:00 (so, ne, sv – prohlídky se konají v každou celou hodinu, út-pá – pouze po předchozím objednání min. 5 osob)
*v pondělí otevřeno od 10:00 do 16:00 – prohlídky v každou celou hodinu
V měsících leden, únor, listopad a prosinec (mimo adventních akcí) je zámek uzavřen.

Kompletní otevírací doba další objektů (Mlýn a Staré bělidlo, Mandl) ZDE
  
V měsících leden, únor, březen, listopad a prosinec (mimo adventních akcí) je objekt uzavřen.
 
Pro všechny objekty platí:
– zavíracím dnem je pondělí (není-li uvedeno jinak)
– polední přestávka od 12:00 do 12:30
– poslední prohlídka začíná v čase označeném jako konec otevírací doby
– mimo provozní (otevírací) dobu jsou prohlídky možné pouze po předchozí domluvě se správou zámku a za příplatek 100% ke vstupnému, obdobně mimo sezonu za příplatek 200% ke vstupnému

Státní zámek Ratibořice
552 03 Česká Skalice
Telefon a fax: +420 491 452 123  
E-mail: [email protected][email protected]

Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově

Kulturní akce v orce 2013

Adventní předvánoční koncert – 14.12.

Automobiloví veteráni a Big band Dvorský v Ratibořicích – 3.8.

Diplomacie a láska, aneb žárlivý ministr – Letní večerní férie z doby napoleonských válek – 9.8. – 10.8.2013

Dny evropského dědictví 2013 PAMÁTKY V NOVÉM SVĚTLE – 7.9.

IV. ratibořické nocturno – MILOSTNÉ PÍSNĚ – 27.7.

Knížecí Vánoce na zámku v Ratibořicích & Advent v Babiččině údolí – 5.12. – 8.12.2013

Květiny z napoleonských časů – 24.5. – 26.5.2013

Mezinárodní den památek a historických sídel – 20.4.

Podzim v Ratibořicíc – 5.10. – 6.10.2013

Strakonický dudák – 20.7.

Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic – 12.6. – 16.6.2013

 

 

Interneotvé stránky: http://www.zamek-ratiborice.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA