Hrad Kokořín byl oblíbeným místem umělců

Hrad Kokořín je obklopen hlubokými lesy. Nachází se v srdci chráněné krajinné oblasti, na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, kousek od stejnojmenné obce.

Hrad Kokořín

První písemné zmínky se datují od poloviny 14. století. Vystřídalo se tu mnoho majitelů, to se podepsalo také na jeho stavu. Po rozhodnutí císaře Ferdinanda ohledně jeho oprav a údržby, začal hrad rychle chátrat, údajně se pak stal také útočištěm loupeživých rytířů. Z hradu se postupem času stávala zřícenina, která poté učarovala romantickým umělcům, jako byli básník a prozaik Karel Hynek Mácha, malíři Josef Matěj Navrátil a Antonín Mánes. Hrad Kokořín zachránil před zkázou Klub českých turistů v roce 1895. Na příkaz Václava Špačka, šlechtice ze Starburgu a majitele objektu, byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce, která byla dokončena v roce 1918. V době komunismu byl hrad v držení státu, až roku 2006 se navrátil do rukou právoplatných dědiců z rodu Špačků. Jejich záměrem je nyní navázat na rodovou tradici a nadále nechat hrad přístupný veřejnosti.

Parostrojní pivovar

Parostrojní pivovar má předlouhou tradici vaření piva na Kokořínsku, pochází z konce 16. století. Jedná se o jedinečnou technickou památku, která byla nedávno zachráněná. Prohlídka pivovaru začíná u studny, pokračuje v renesančním jádru pivovaru, které je tím nejpoutavějším místem, kterým se pivovar hrdě pyšní. V patře si můžete prohlédnout interiér kanceláře sládka a na někdejší sladové půdě vás čeká stálá expozice o historii pivovaru ve zlatých časech českého piva, na přelomu 19. a 20. století. Zasvětí vás zde do technologie parního stroje, navštívíte také místní sklepy. Prohlídka je ukončena návštěvou řemeslné provozovny s novou varnou a provozní halou. Můžete se těšit na ochutnávky, které se konají v ležáckém sklepě.

Cinibulkova naučná stezka

Okružní naučná stezka začíná ve městě Mšeno u Městských lázní, vede přes chráněnou krajinou oblast Kokořínsko. Na pěti zastávkách se seznámíte s přírodou Kokořínska a historií Mšena. Cestou narazíte na skalní bludiště, několik jeskyní a skalních útvarů. Název stezka dostala podle Josefa Bedřicha Cinibulky, učitele ze Mšena a propagátora turistiky na Kokořínsku.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu