REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

V Besedických skalách naleznete romantické skalní bludiště

Skály poskytují mnoho krásných výhledů na celé maloskalské údolí. Součástí nedaleké přírodní rezervace Klokočské skály jsou Betlémské skály. Dalšími dechberoucími výhledy se můžete pokochat z hory Kozákov, která je nejvyšší horou Českého ráje, naleznete na ní kovovou rozhlednu.

Besedické a Betlémské skály

Labyrint pískovcových skal ležící nad břehem Jizery v Českém ráji. Skalami vede okružní cesta, která vás provede nejvýznamnějšími místy. Hlavní skupinou skal je Chléviště se Slují exulanta Václava Sadovského ze Sloupna. V seskupení skal U Kalicha uprostřed pěti skalních roklí najdete oltář s vytesaným kalichem s letopočtem 1634. Na stěnách spatříte úryvek z Kšaftu J. A. Komenského, verše o Kralické bibli a verše františkánského mnicha J. Vitáska.

Betlémské skály –⁠ jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Název převzaly od Betlémského mlýna, jež stál při ústí potoka, který teče od Podlouček do řeky Jizery. Betlémskými skalami vede značená stezka z Turnova na Kozákov. Z té si můžete udělat malou odbočku k vyhlídce s názvem Zdenčina skála. Tam, kde stezka vede po oblých skalních hřbetech, spatříte krásné výhledy k Ještědu a Kopanině.

REKLAMA

Rozhledna Kozákov

Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nalézá Riegrova turistická chata. V roce 1993 zde byla postavena kovová věž, která slouží jako rozhledna. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 24 metrů. Za dobré viditelnosti lze odtud spatřit až čtvrtinu Čech. Přístup k rozhledně je možný pěšky po vyznačených turistických stezkách a cyklostezkách ze Semil, Železného Brodu, Malé Skály i Turnova. Na vrchol až k chatě se můžete dostat také autem. Na vrchol Kozákov jezdí v letních měsících také turistické autobusy.

Zámek Lomnice nad Popelkou

Tento barokní zámek pochází z 18. století. Je přestavěn z renesančního valdštejnského zámku na místě původní gotické tvrze, která je z 13. století. Jde o trojkřídlou, patrovou budovu, jejíž boční křídlo přilehlé k náměstí je zvýrazněno mansardovou střechou a členitější barokní fasádou. V budově zámku v současnosti sídlí Městská knihovna a Kulturní a informační středisko Města Lomnice nad Popelkou. Příležitostné se zde konají výstavy a cyklus kulturních akcí Léto na zámku.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz,www.cesky-raj.info

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA