REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Hrad Kokořín

12. 10. 2006

Nedaleko Mělníka se kromě zajímavého souboru skal rozprostírá hrad, který je svým způsobem jedinečný. Laici ho vychvalují, odborníci zatracují, ale skutečností zůstává jeho velmi dobrý stav lákající většinu turistů k návštěvě. Málokoho zajímá, že za současným vzhledem stojí rozsáhlá rekonstrukce na počátku 20. století, která z opuštěného, chátrajícího objektu vytvořila dominantu Kokořínska.

Máte-li fantazii, pak si hrad Kokořín můžete představit jako starodávný koráb plující okolními lesy. Půlměsícovitý půdorys, daný pískovcovým skalním blokem, v kombinaci s majestátní, 38 metrů vysokou věží nejlépe vynikne z letadla, nicméně i při pěší návštěvě lze najít úhel, pod nímž hrad bude asociovat mořeplavectví.

Vystoupáte-li poměrně prudký kopec, dostanete se do míst, kde kdysi bývalo předhradí. Dnes už z tohoto místa spatříte pouze dominantu – strážní věž. Projdete kolem hradu vylámaným příkopem, v němž se nachází 72 metrů hluboká studna, a pohlédnete-li výše, už se rýsuje dřevěný most vedoucí k vstupní bráně. Nemohl jsem se ubránit dojmu, že hrad ještě nedávno plně sloužil svému účelu. Všechno opravené, což umocnilo ještě samotné nádvoří.

REKLAMA

Vybírat můžete ze dvou prohlídkových okruhů, dají-li se vůbec tak označit. První je kompletní prohlídka s průvodcem, která vám zabere přibližně hodinu. V přízemí se dozvíte o historii hradu, a pak po ochozu přejdete do Erbovního sálu v prvním patře starého paláce. Zdobí ho, kromě velkého krbu, množství erbů původních majitelů Kokořína. Odtud také pochází název. Dále navštívíte mimo jiné lovecký pokoj s výstavou zbraní ze 17. až 19. století a Rytířský sál s modelem hradu. Prohlídka pak končí možností vystoupat na věž a užít si zdejšího výhledu na Kokořínsko. Druhý prohlídkový okruh pak představuje pouze samostatný vstup na věž.

Často zmiňovaná je přítomnost Karla Hynka Máchy, kterému je zde také zasvěcena vyhlídka. Tedy spíše skála s pohledem na Kokořínský důl, notně obrostlá stromy. Traduje se, že Kokořín Máchu inspiroval k napsání Cikánů.

Stručná historie

První písemná zmínka pochází z roku 1320, kdy pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé postavil ve druhé čtvrtině 14. století nový hrad. Nejstarší zpráva, která pak jmenovitě zmiňuje Kokořín je z roku 1427, kdy ho vlastnil Aleš Škopek z Dubé. Po jeho smrti začal hrad postupně chátrat. Často střídal majitele. Patrně nejvýznamnějším bodem v jeho historii se stalo období po roce 1908, kdy ho vlastnili Václav a Jan Špačkovi. Po rozsáhlých průzkumných a archeologických pracích ho nechali rekonstruovat, avšak s přihlédnutím k využití památky jako muzea. Nechali zde vybudovat rodinnou hrobní kapli a postavit na místě středověké dřevěné budovy nový palác. Právě kvůli těmto zásahům je také hrad odborníky nejvíce kritizovaný.

Jak se tam dostanete?

Auto nechte zaparkované v Kokořínském dole na jednom z placených parkovišť. S trochou štěstí a drzosti můžete využít i některé z vhodných odstavných ploch v okolí. Odtud je to po značené cestě necelý kilometr.

Otevírací doba

duben: So-Ne 9-16

květen-září: Út-Ne 9-16

říjen: So-Ne 9-16

Vstupné

prohlídkový okruh: 60 Kč / 30 Kč snížené

pouze vstup na věž: 20 Kč / 10 Kč snížené

Interneotvé stránky: http://www.sdruzenikokorinsko.cz/hrad_kokorin.asp

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA