Ať je léto nebo zima, v parku miniatur je vždy prima

V Bystřici nad Pernštejnem můžete nalézt nově otevřenou muzejní expozici s názvem Bystřický park miniatur. Nedaleko Bystřice se nachází rozhledna u Karasína odkud jsou krásné výhledy na Vysočinu.

Bystřický park miniatur

Nově otevřený park vás zaujme kopií údolí Svratky vytvořenou kolem potůčku. Naleznete zde přibližně dvacítku modelů hradů, klášterů a dalších památek v měřítku 1:50. Unikátnost bystřického parku miniatur spočívá v tom, že se modely nacházejí ve volné přírodě a nejsou vyrobeny z plastu.

Miniatury nezobrazují dnešní stav památek, ale jejich podobu v období největšího rozmachu ve 14. a 15. století. Tu můžete porovnat se současnou podobou na přiložené fotografii. Můžete zde spatřit klášter Porta Coeli, hrady Skály, hrad Čepička u Tišnova, Pernštejn, Dalečín, Aueršperk, Pyšolec a spousty dalších. Autorem replik je modelář Zdeněk Brachtl. Park miniatur se nachází na okraji města, v jeho blízkosti naleznou zábavu i děti, můžou si zde prohlédnout galerii soch pohádkových postav, prozkoumat prolézačky, vyzkoušet si různé vodní prvky.

Rozhledna Karasín

Rozhledna tu stojí od července 2002, nachází se v nadmořské výšce 704 metrů nad mořem. Je postavena z betonových kvádrů a uvnitř se nachází restaurace kde si můžete dát něco dobrého. Rozhledna je konstruována jako jednopodlažní cihlová budova s čtvercovou věží o výšce 30 metrů. Abyste ji zdolali, musíte vyšlápnout 129 schodů. Naleznete zde také odpočinková místa v podobě piknikového posezení. Útočiště zde naleznou také ti nejmenší, nachází se tu také dětské hřiště. U rozhledny se vyskytují turistické stezky, ale je možné se sem dostat také autem.

Vodní nádrž Vír

Nedaleká vodní nádrž se začala stavět roku 1947. Její stavba měla za důsledek zánik obce Chudobín u Dalečína a zánik části obce Korouhvice. O 11 let později byla nádrž uvedena do provozu. Vystavěla se zde přes 70 metrů vysoká hráz, díky níž vzniklo jezero o maximální rozloze 223 hektarů. Přehradní nádrž Vír se nachází na řece Svratce nad stejnojmennou obcí. Samotná nádrž se nalézá v hlubokém údolí zasazeném do krajiny tak, že není z okolních kopců vidět.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.muzeumbystricko.cz, www.vysocina.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu