Zámek v Roudnici nad Labem je jedním z největších zámeckých objektů u nás

Barokní zámek s 250 místnostmi vybudovaný na románských základech měl úlohu hlavního knížecího a vévodského sídla rodu Lobkowiczů. Je bezesporu největší dominantou města Roudnice nad Labem.

Lobkowiczký zámek

Hrad na skalnatém ostrohu nad řekou Labe byl pravděpodobně založen ve 12. století pražským biskupem a pozdější knížetem Jindřichem Břetislavem. Roudnice nad Labem je hrad, který byl přestavěn na zámek ve stejnojmenném městě. Vystavěn byl v románském slohu na skalní ostrožně nad řekou jako sídlo pražských biskupů. Na začátku 17. století se dostal do majetku šlechtického rodu Lobkowiczů. Majitelkou byla paní Margaret Brooks Lobkowicz. Současný vzhled je výsledkem barokní přestavby v průběhu 17. století. Památkově chráněný areál zámku se nalézá v samém centru města. V současné době se v zámeckém podzemí rozprostírají sklepy Chateau Lobkowicz Roudnice.

Gotická kamenná věž Hláska

Věž Hláska je zděná věž v centru města, která je od roku 1964 chráněnou kulturní památkou. Věž je totiž jediným dochovaným pozůstatkem původního městského opevnění. Byla postavena na vyvýšeném místě při přestavbě původní dřevěné hradby na hradbu zděnou s městskými branami kolem roku 1378. Sloužila jako pozorovací a ohlašovací věž. Při velkém požáru města v roce 1665 byla téměř zničena. V 18. století byla věž rekonstruována. Z vrcholu věže lze vidět celé město, včetně jeho dominanty – lobkowiczkého zámku.

Kratochvílova rozhledna

Rozhlednu najdete v roudnickém městském parku. Byla postavena k 60. výročí vzniku podřipské rolnické záložny a jméno dostala po zakladateli záložny panu Václavu Kratochvílovi, který má zásluhu v rozvoji zdejší oblasti. Stavba byla navržena ve funkcionalistickém stylu. Rozhledna byla otevřena v říjnu 1935. V roce 2004 byla rozhledna celkově zrenovována. Na ochozu můžete naleznout informační tabulky s popisem výhledů. Výhled z rozhledny je částečně omezen okolními stromy, ale i tak můžete spatřit část Roudnice, hrad Hazmburk, horu Říp, Milešovku a Lovoš v Českém středohoří nebo Bukovou horu s televizním vysílače. Za příznivých podmínek lze pozorovat část Krušných hor.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, rozhledny.kohl.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu