REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Želivský klášter na Vysočině je další perlou ze Santiniho dílničky

Premonstrátský klášter v Želivě vás naláká na jeden z mnoha klášterních prohlídkových okruhů, které vás oslní svou historií a zachovalými prostory. V areálu kláštera se dále nachází hotel, restaurace a pivovar.

Želivský klášter

Klášter byl založen v roce 1139 Soběslavem I. Po několika požárech byl následně obnoven. Nejvýznamnější oprava proběhla na začátku 18. století pod vedením J. B. Santini. Klášter má také temnější minulost, v letech 1950–1956 sloužil jako tzv. internační sběrný tábor. Komunistický režim zde po „Akci K“ držel celkem 464 kněží a řeholníků.

Během jedné z prohlídek se podíváte do prostorů sálů jako je malovaný refektář, kapitulní síň nebo sakristie. V okolí kláštera vás čeká Žižkův dub, který je zaujme svým stářím, Zahradní dům, nebo Trčkův hrad. Můžete zde navštívit expozici Československých motocyklů a historie včelařství.  Nadšenci a milovníci veteránů si zde přijdou na své, mohou zde zhlédnout známé značky jako Jawa, Ogar či Stadion. Prohlídka pokračuje edukativní expozicí o historii včelaření.

REKLAMA

Nedaleký hrad Kámen

Tento původně gotický hrad byl vystaven ve 13. století, byl postaven na rozlehlém skalisku, podle toho také jeho název. První písemné zmínky jsou zaznamenány z roku 1316. V 16. století se panství Kámen těšilo největšího rozkvětu. K hradu patřilo stejnojmenné městečko a 10 poddanských vsí. V 18. a 19. století se začali držitelé hradu a panství často střídat a hrad ztrácel na svém významu.

V současnosti zde můžete navštívit několik expozic, součástí hradu je i okruh s výstavou motorek, což zaujme malé i velké. K vidění je tam opravdu hodně kousků.

Rozhledna Pípalka

Na vrcholu Křemešník nedaleko Pelhřimova můžete navštívit rozhlednu Pípalku. Můžete si zde vyšlápnout 205 schodů do výšky 40 metrů. Roku 1993 Pípalku dokončili jako společný projekt Klub českých turistů a česká armáda. Na vrcholu vám poslouží silný dalekohled. Za příznivého počasí a dobré viditelnosti můžete zahlédnout hrad Lipnici a Roštejn, Žďárské vrchy či dokonce Krkonoše a Šumavu.

Zdroj a více informací naleznete na: www.vysocina.eu, www.hradkamen.cz, www.zeliv.eu, cs.wikipedia.org

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA