Zřícenina hradu Rokštejn je jedním z historických skvostů Vysočiny

Torza dvou hradních paláců s hranolovou věží a zbytky hospodářských budov leží na skalnatém návrší nad údolím říčky Brtnice. Rokštejn je jednou z největších hradních zřícenin na Českomoravské vrchovině. Platí ale také: Co je malé, to je hezké. O Zlatomlýnském vodopádu toto platí určitě. Vydejte se sem při svých toulkách krajem.

Rokštejn

První písemné zmínky o hradu jsou z roku 1289. Kolem roku 1396 se dostává hrad do držení rodu Valdštejnů. Za dob husitských válek byl hrad pobořen, v této době Valdštejnové také Rokštejn opustili, přesunuli se do nedaleké Brtnice. Celý hrad se přestavěl až na hranolovou věž, která byla zvýšena. Vznikl dvojhrad s parkánem, trojnásobným opevněním a reprezentačními prostory. Dominantou Rokštejna je nyní 17 metrů vysoká hranolová věž. Záchranný výzkum hradu byl započat v roce 1981 a patří k největším tohoto druhu v Čechách i střední Evropě.

Na hrad se dostanete několika způsoby. Jde to pěšky, na kole či běžkách 8 kilometrů po proudu říčky Brtnice ze stejnojmenného města. Můžete si zde vybrat jednu z komentovaných prohlídek. Za dobrého počasí je možný i výšlap na věž.

Zlatomlýnský vodopád

Vodopád na řece Brtnici vznikl uměle, na syenitové skále, v důsledku stavby rybníka Zlatomlýn. Vodopád je sám o sobě nejhezčí na jaře, jelikož má v tomto období dostatečný přítok, naopak v suchém létě by mohl být leckdo zklamán. Při dobrých podmínkách má výšku 4 metry, je širokoproudý a jednoramenný. Původně zde fungovala úpravna na drcení zlatonosného křemene.

Větrný mlýn Třebíč

Mlýn v Třebíči je účelem svého využití naprosto unikátní. Mlecí technologie, která je poháněna větrnou energií, zde sloužila k drcení stromové kůry na tříslo, nepostradatelný prostředek při činění kůží. Výroba a zpracování kůží byla v tomto místě obvyklým způsobem obživy již od středověku.  Opuštěný mlýn byl od roku 2018 opravován a již v roce 2021 byl využíván pro kulturní, historické i společenské účely.

Zdroj a více informací naleznete na: www.brtnice.cz, www.vetrnymlyntrebic.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu