REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě

Zámek se pyšní jedinečným manýristickým arkádovým nádvořím ze začátku 17. století. Další zajímavostí zámku jsou unikátní sluneční hodiny na nádvoří. Navštivte také nedalekou zříceninu hradu Cimbrurk. Ten klid a nádherný výhled ze zříceniny je k nezaplacení.

Zámek v Moravské Třebové

Zámek Moravská Třebová vznikl ve 13. století, první písemná zmínka se datuje do roku 1270. Unikátní sluneční hodiny si můžete prohlédnout na nádvoří, řadí se mezi deset nejstarších hodin u nás a jsou zapsány v seznamu památek jako ojedinělá památka hodin pultového typu. Přijďte nahlédnout do minulosti prostřednictvím prohlídkových okruhů: Vánoční poklady Moravské Třebové, Poklady Moravské Třebové, Středověká mučírna a alchymistická laboratoř, Geologické zajímavosti Moravské Třebové a Jak se žilo na venkově. Zatím co budete čekat na prohlídku, můžete si dát kávu a dortík v zámecké cukrárně. Zámek a okolí je moc hezké, vzhled zámku je nevšední a jedinečný, nádvoří prostorné.

Zřícenina hradu Cimburk na Pardubicku

Cimburk je nedaleká zřícenina hradu nazývaného také Trnávka, naleznete ji na dominantním kopci nad stejnojmennou obcí Trnávka. Ve 13. století přišel na Moravu rod pánů z Cimburka a získal tu území kolem Trnávky. První moravský člen tohoto rodu Ctibor z Lipnice nechal hrad vystavět kolem roku 1300. Gotický hrad byl postaven na základech původní dřevěné tvrze. Jméno získal podle erbu pánů z Lipnice, na kterém bylo cimbuří. Poloha hradu byla strategická, prolínaly se tu dvě cesty, které střežil.

REKLAMA

V 60. letech 20. století zde bylo vybudováno letní divadlo v přírodě. Od roku 1964 je hrad chráněn jako kulturní památka. Místo je ideální na krátkou pohodovou procházku s rodinou a dětmi. Stezka vedoucí k zřícenině není nikterak náročná a je doplněna o tematické lavičky.

Rozhledna Pastýřka

Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 2009. Byla postavena na místě vyhlídkové věže, která byla zničena v roce 1916. Pastýřka je dřevěná věž s ocelovým vřetenovým schodištěm a železobetonovými základy. Rozhledna je vysoká 27 metrů. Z vyhlídkové plošiny se vám nabídne pohled na Moravskou Třebovou a okolí, Jeseníky, Orlické hory, Bukovou horu, masiv Králického Sněžníku a Zábřežskou vrchovinu.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zamekmoravskatrebova.cz, cs.wikipedia.org, www.moravskatrebova.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA