REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Cimburk u Koryčan a okolí vám nabídne spousty neobvyklých míst k prozkoumání

Zřícenina gotického hradu se nalézá poblíž města Koryčany. V okolí tohoto hradu se nacházejí další zajímavá místa, třeba tzv. Kazatelna nebo skalní útvar Kozel. Z lesa zde vystupují schody vytesané ve skále, které se šplhají k železnému kříži na vrcholku. Říká se, že zde kdysi kázal moravský arcibiskup a Augustiáni z nedalekého kláštera.

Zřícenina hradu Cimburk

Hrad zaujímal strategickou polohu u křižovatky dvou hlavních tahů vedoucích od Uherského Hradiště kolem hradu Buchlov na Stupavu a Koryčany a cestu vedoucí z Kroměříže do Střílek, přes Koryčany až do Hustopeč. Ve své době byl jedním z nejhezčích moravských hradů, avšak na počátku 18. století byl definitivně opuštěn. Hradní materiál byl použit ke stavbě nových hospodářských budov a z paláce tak zbyly pouhé zdi.

V současnosti zde probíhají individuální prohlídky hradu, které probíhají se zapůjčeným papírovým průvodcem. V rámci kulturních akcí, které zde s oblibou probíhají, je možné absolvovat také komentovanou prohlídku s průvodcem. Naleznete zde i menší občerstvení s posezením.

REKLAMA

Kazatelna

Jedná se o pískovcový skalní útvar středně až hrubě zrnitý, světle hnědé barvy, který připomíná kazatelnu. Díky tomu dostalo skalisko svůj název, spatříte zde totiž vytesané schůdky a kříž na vrcholu. Ten zde byl vztyčen v roce 1972. Vypráví se, že toto místo sloužilo opravdu jako kazatelna moravskému arcibiskupovi Metodějovi a dále také augustiniánům z blízkého kláštera. Schody zde byly vytesány pravděpodobně již v době středověku. Od roku 1967 je místo prohlášeno chráněnou přírodní památkou. Ze skaliska je vidět přes údolí Kyjovky na protější hřeben Chřibů a částečně uvidíte také i na zříceninu hradu Cimburk.

Větrný mlýn Kunkovice

Tento větrný mlýn holandského typu byl postaven roku 1875. Zachované mlecí zařízení ve mlýně již není, zařízení mlýna je umístěno v Technickém muzeu v Brně. Zdivo mlýna je z cihel. Budova mlýna je vysoká necelých 10 metrů, z toho 3,4 metru tvoří osmnáctiboká jehlancovitá střecha. Otáčivá střecha nesla větrné kolo o průměru 15 m.

V současné době je mlýn v soukromém vlastnictví, takže dovnitř se jen tak nepodíváte. Pokud ale stojíte o jedinečný zážitek, můžete se zde ubytovat, mlýn totiž slouží k rekreačním účelům. Vypadá velmi dobově a jeho okolí je vyloženě pohádkové.

Zdroj a více informací naleznete na: cimburk.eu, www.hrady.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA