Notice: Trying to get property 'name' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1830

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/vhosts/vyletnik.cz/httpdocs/vyletnik2021/wp-content/themes/vyletnik/app/helpers.php on line 1832
Zámek Hrádek u Nechanic » Tipy na výlet
REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 7.6. a svátek má Iveta

Zámek Hrádek u Nechanic

26. 2. 2015

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie. Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem (1805-1869) ve stylu tudorské gotiky. Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park (18 ha) a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (200 ha). V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě tzv. Benešových dekretů.

Zámek ve stylu romantické windsorské gotiky vznikl v letech 1839 – 1857 jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Jeho stavebníkem byl František Arnošt hrabě z Harrachu a jako autora projektu stavby si vybral anglického architekta E. B. Lamba. Autorem interiérových návrhů a úprav a také stavitelem zámku byl vídeňský architekt Karl Fischer. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled. Některé části místností (stropy, obklady, portály) byly na zámek svezeny z jiných harrachovských sídel a pocházejí i z 16. století. V zámku se nachází jedinečný soubor nábytku, obrazů a mnoho dalších hodnotných uměleckořemeslných předmětů.
Od roku 1953 byl zámek zpřístupněn veřejnosti, v roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou.

Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení (reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty, zámecká kaple).

Natáčené filmy
: Princ a Večernice, Anička s lískovými oříšky, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka, Atentát, Hotel pro cizince, Kulhavý ďábel, Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Mandragora, Panství, Tmavomodrý svět, Andělská tvář , Kronika mladého Indiana Jonese a další

REKLAMA

Prohlídkové okruhy

I. okruh – reprezentační sály
 (45 minut, přízemí zámku)
Reprezentační místnosti, kancelář správce, sakristie, kaple 
Tento okruh je bezbariérový.

II. okruh – reprezentační sály + soukromé pokoje

(90 minut, přízemí a 1. patro zámku)
Reprezentační místnosti a soukromá apartmá hraběte a hraběnky, hostinské pokoje, obrazárna, kaple   

Vstup do nádvoří zámku i parku je bez poplatku.  Pouze v případě konání kulturních akcí v červenci, srpnu a v září je vstup do nádvoří zpoplatněn – viz vstupné.
Možnost focení, natáčení v objektu:
Možné, ale pouze bez blesku.  Focení a filmování je v ceně vstupenky do zámku.

 

Dopravní spojení:

VLAK: Nejbližší vlakové zastávky jsou Lhota pod Libčany na trati Praha – Hradec Králové
(8 km) a Dlouhé Dvory na trati Hradec Králové – Jičín (7 km).
AUTOBUS:  Z Hradce Králové (terminál HD) linkou směr Myštěves (zastávka "Hrádek, zámek").
Další možností dopravy autobusem je hlavní autobusovou linkou Hradec Králové – Nový Bydžov do Nechanic a dále pak na zámek pěšky 3 km po turistické trase KČT.

Svatby: 

Kaple – mimo správní obvod matričního úřadu: 4000 Kč
Kaple – jeden ze snoubenců má trvalý pobyt ve správním obvodu matričního úřadu: 3000 Kč
Kaple – zaměstnanec, nebo bývalý zaměstnanec NPÚ: 2000Kč
Ceny za pronájem prostor a služby jsou uvedeny včetně 2I% DPH.

 Otevírací doba

 Návštěvní doba – více na webu objektu.

Zámek Hrádek u Nechanic je známý také speciálními prohlídkami v období Velikonoc a Vánoc, kdy je zámek slavnostně nazdoben a prohlídky jsou doplněny kulturními programy. V této době také správa zámku nabízí výukové programy pro školy, neboť k takto tématicky zaměřeným prohlídkám jsou připraveny i pracovní listy.

Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově

Interneotvé stránky:

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA