REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Hrad Starý Jičín vám mimo dokonalý klid a pohodu nabízí také bohatou historii

Každým rokem se hradě odehrává několik zajímavých kulturních akcí. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR. Nedaleko naleznete jeskyni Šipka, která proslavila město Štramberk daleko za hranicemi našeho státu jako významné archeologické naleziště. Dominantou města Štramberk je stejnojmenná zřícenina hradu s válcovou věží zvanou Trúba.

Zřícenina hradu Starý Jičín

Starý Jičín je zřícenina hradu nad stejnojmennou obcí, nalézá se v blízkosti města Nový Jičín. Hrad vznikl na konci 12. nebo na počátku 13. století. Byl postaven na místě původní dřevěné tvrze a díky své strategické poloze a širokému výhledu do okolí plnil především vojenskou úlohu jako ochrana tzv. Jantarové stezky. Z hradní věže uvidíte do širokého okolí, je odus krásný výhled do všech stran. Dozvíte se zde mnoho o historii hradu, v patrech byla totiž nainstalována dobová expozice zbroje a dokumentů o hradě a panství Starý Jičín. Přístupová cesta k hradu je pohodlná, asfaltová, avšak pouze pro pěší a cyklisty. Areál zříceniny je celoročně volně přístupný. Občerstvit se můžete v hradní hospůdce.

Jeskyně Šipka

V roce 1880 zde Karel Jaroslav Maška objevil při archeologickém výzkumu Šipeckou čelist — úlomek čelisti neandrtálského dítěte z doby asi 40 000 let před n. l. K dalším nálezům patřily zvířecí kosti, pozůstatky sídliště a nástrojů. Vchod do jeskyně vypadá jako mohutná brána, kterou projdete do otevřeného prostoru. Ten vznikl zřícením stropu jeskyně. Dál vede chodba, která se postupně zužuje a na konci se větví ve dvě úzké chodbičky vedoucí strmě nahoru na povrch. Jeskyně měla krápníkovou výzdobu, ta ale byla během let zničena. Jeskyně je volně přístupná a vede k ní naučná stezka.

REKLAMA

Štramberská Trúba

Štramberská Trúba je věž původního štramberského hradu, který byl založen ve 13. století. V současnosti slouží jako ukázka stavitelského umu našich předků a je z ní krásný výhled do okolí. Je 40 metrů vysoká. Při cestě schodištěm nahoru můžete zhlédnout expozici Cesta do paměti Štramberské Trúby, tu představuje 15 osvětlených panelů s fotografiemi a příběhy, které hrad Štramberk provázely od počátku až do současnosti. Také zde uvidíte náhled do budoucnosti, jak by Trúba jednou mohla vypadat.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrady.cz, cs.wikipedia.org, www.stramberska-truba.info

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA