REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Vypravte se za znovuobnovenou horskou romantikou

Vypravte se za znovuobnovenou horskou romantikou
Pohlednicové scenérie, rozmanitá krajina, nově obnovená tajemná rašeliniště. To všechno na vás čeká, když se buď na kole, nebo pěšky vydáte na Cínovecký hřbet v Krušných horách. A když budete mít štěstí, zahlédnete i chráněného tetřívka. Mezi rašeliníkem zase můžete spatřit masožravou květinu rosnatku, jak má políčeno na neopatrné mouchy a komáry.

Cínovecký hřbet je součástí přírodního parku Východní Krušné hory, který byl založen v roce 1995. Jeho smyslem je zachovat typickou horskou krajinu Krušných hor.

Historie Krušných hor byla bohužel přesně taková, jak napovídá jejich název; v éře socialismu se tohle pohoří stalo přímo symbolem devastace krajiny. Původní rašeliniště postupně ustoupila zemědělství a intenzivnímu lesnímu hospodaření. Lesy později odumřely vinou průmyslových exhalací a kyselých dešťů. Holé stráně byly poté v rámci experimentu necitlivě osázeny stříbrnými smrky.

REKLAMA

Dnes se příroda Krušných hor postupně zotavuje a díky péči lesníků i ekologů se horám navrací jejich původní vzhled. Tak třeba na Cínoveckém hřbetu, kam povede náš výlet, revitalizoval institut aplikované ekologie Daphne díky podpoře společnosti NET4GAS plochu 20 hektarů rašelinišť. Přesvědčte se na vlastní oči, jak se krušnohorská krajina proměňuje k lepšímu.

Hlavně si ale užijte příjemný a atraktivní výlet. Výchozím bodem se pro vás může stát například Komáří hůrka, kam se dostanete nejdelší severočeskou lanovkou z Krupky. Vydáte-li se z Komáří Hůrky po červené turistické značce, cestou na Cínovecký hřbet minete Lysou horu. Okolní krajina byla v minulosti zemědělsky využívána, proto je převážně odlesněná, a nabízí tak unikátní výhledy.

Když dojdete k málo frekventované komunikaci spojující Cínovec s Fojtovicemi, jste v samém jádru přírodního parku.  Budete procházet horskými mokřady a rašeliništi, které připomínají severskou tundru. Rašeliniště jsou po obou stranách cesty, nejkrásnější část ale uvidíte po své pravé ruce, mezi komunikací a státní hranicí.

Kdybyste sestoupili ze silnice, spatřili byste práci ekologů z institutu Daphne, kteří rašeliniště revitalizovali pomocí dřevěných přehrážek, jež zadržují v oblasti vodu a přispívají k obnově rašeliníků. Těchto přehrážek vybudovali celkem 150. Pro zajímavost: rašelina se tvoří postupným odumíráním mechu rašeliníku a přibývá zhruba o milimetr za rok.

Ale zpátky na cestu. Když budete pokračovat dál, dorazíte do Cínovce. Cesta z Komáří Hůrky měří sedm a půl kilometru. Pro ty z vás, kteří se na cestu vydali na kolech, se vysloveně nabízí zpáteční cesta po cyklostezce 3010, kterou objedete Cínovecký hřbet z druhé strany a vrátíte se na Komáří Hůrku. Pěší turisté se mohou vrátit po naučné stezce Hornická, která trasu zmíněné cyklostezky částečně kopíruje.

Pokud se na Cínovecký hřbet vypravíte pěšky a nejste příliš horlivými turisty nebo s sebou máte malé děti, vypravte se na rašeliniště z Cínovce. Příjemná procházka téměř po rovince nebude měřit více než pět kilometrů. O úchvatné scenérie a krajinu jako ze severu Finska však nebudete ochuzeni ani v případě této zkrácené varianty výletu.

Více typů na výlet naleznete na www.blizprirode.cz 

Interneotvé stránky: http://www.blizprirode.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA