REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Vydejte se za kouzlem přírody a historie do Železných hor

Chráněné území, přírodní rezervace Oheb, se nachází na pravém břehu Sečské přehrady, nedaleko města Seč v chráněné krajinné oblasti Železné hory. Vaše kroky směřujte do Železných hor, kde se na skalnatém návrší nachází zřícenina hradu Lichnice, naleznete zde úchvatné výhledy. V nedalekém skanzenu Země Keltů spatříte napodobeninu keltského oppida z prvního století před naším letopočtem, místo je zajímavým výletním cílem, které při toulkách touto oblastí nesmíte minout.

Přírodní rezervace Oheb

Těšte se na vysoký skalní rulový ostroh nad Sečskou přehradou, kde se nachází zřícenina hradu Oheb. Skála hostí teplomilné druhy rostlin a reliktní bor, vymykající se chladnějšímu a vlhčímu zbytku území. Většina území rezervace je pokryta bučinami a suťovými lesy s javory. Místo je významné výskytem měkkýšů. Důvodem ochrany území je zachování přirozených podhorských suťových lesů, reliktních borů a acidofilních bučin. Na skalních plochách se nalézají hnízdiště výra velkého. Místo je také význačné malakozoologické naleziště. V přírodní rezervaci bylo zjištěno 57 druhů suchozemských plžů. Druhovou bohatostí odpovídá nejzachovalejším českým pralesům. Místní oblast je netypická a kouzelná.

Zřícenina hradu Lichnice

Z Lichnice je úchvatný výhled do čáslavské kotliny. Zajímavostí je, že v jedné z věží najdete kamennou rozhlednu Milada. Rozhledna je zakomponována v kamenném torzu severní věže zříceniny. Hrad byl založen ve 13. století. Patří k hradům, které byly dávány věnem českým královnám a náležela do korunního majetku. Lichnici v 15. století několikrát obléhala husitská vojska, v 17. století hrad vyhořel a už nebyl obnoven. V blízkosti hradu láká návštěvníky památný strom Žižkův dub a Dívčí kámen, místa jsou opředena zajímavými pověstmi, přijďte zjistit jakými.

REKLAMA

Země Keltů

Středobodem Země Keltů je keltský skanzen, nacházející se rovněž v Železných horách, je to místo s krásnou krajinou a historií, která pamatuje keltské osídlení. Země Keltů je projekt zastřešující aktivity pro veřejnost, které cílí na prezentaci zdejšího keltského osídlení. Konstrukce budov vycházejí ze zjištěných poznatků při vykopávkách. Kromě samotné prohlídky se můžete zúčastnit i vzdělávacích programů, ve kterých si můžete vyzkoušet tehdejší řemesla. Celkově se jedná o zajímavou podívanou, kde spatříte rekonstrukci architektury, řemesel a životního stylu dávno zapomenuté kultury.

Zdroj a více informací naleznete na: www.tremosnice.cz, cs.wikipedia.org, zemekeltu.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA