REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Vizovice jsou bránou Valašska, jen račte vstoupit

Vizovice, to není jen pálenka, vizovické pečivo a rockový festival. Zavítejte do zámku Vizovice, který se nachází uprostřed stejnojmenného města. Jedná se o architektonicky čistou zámeckou budovu ukrývající bohatě zařízené interiéry ve stylu baroko, rokoko, empír a biedermeier. Severně od Vizovic, na kopci Vartovna, naleznete unikátní rozhlednu s kovovou konstrukcí ve tvaru spirály. Výhledy odsud si zamilujete.

Zámek Vizovice

Interiéry jsou vybaveny sbírkami porcelánu a orientálních předmětů, ale také předměty denní potřeby. Nejhodnotnější sbírkou je rozsáhlá kolekce obrazů z 16.–19. století se vzácnými díly a pracemi nizozemského a českého malířství. Autenticky dochovaný interiér zámecké kaple je dílem mistra moravského sochařství Ondřeje Schweigla. Na zámku se během roku koná několik akcí. Pořádají se zde koncerty v rámci Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby, výstavy, dětské dny, oblíbené noční prohlídky nebo piknikový den v parku.

Rozhledna Vartovna

Hora Vartovna v minulosti sloužila jako strážní hora. Zapalovaly se na ní varovné ohně v případě blížícího se nebezpečí. Rozhledna má tvar kovové spirály. Tu doplňuje kamenný sokl, uvnitř naleznete točité schodiště. Rozhledna je vysoká 37 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 35 metrů a je krytá střechou. Okolo rozhledny je síť 34 km naučných stezek, na kterých je vybudováno 8 odpočívadel a 34 zastávek. Rozhledna je otevřena celoročně, ale je zde jisté omezení. Na rozhlednu je vstup zakázán při námraze, sněhu, bouřce, mlze a celkově při nepříznivém počasí.

REKLAMA

Janův hrad

Není hrad jako hrad. Janův hrad jižně od Vizovic je zřícenina bývalého hospodářského dvora, zachována zůstala jen část o velikosti většího domu. Prokopovský dvůr byl postaven na počátku 18. století jako hospodářský objekt panství. Byl vystavěn hrabětem Prokopem Gervasem Gollenem. Od roku 2013 se o jeho údržbu a rekonstrukci stará Spolek Janův hrad Vizovice. Cestou ke stavení můžete jít po Naučné stezce Vizovické prameny, která vede přes rozhlednu Doubrava a Spletený vrch a startuje i končí ve Vizovicích. Na Janově hradě to také žije! Příležitostně se zde konají různorodé akce.

Zdroj a více informací naleznete na: zamek-vizovice.cz, www.vartovna.cz, www.hrady.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA