REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

V Plzni naleznete andělíčka hned vedle monumentální katedrály

Opravdovou dominantou města Plzeň je gotická katedrála svatého Bartoloměje. Její pýchou je nejvyšší kostelní věž v České republice, která přesahuje sto metrů. Nejslavnější plzeňský symbol, který má prý přinášet štěstí, najdete na náměstí Republiky na zadní straně katedrály.

Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni

Stavba chrámu sv. Bartoloměje započala v roce 1295, spolu se založením města. Byla dokončena až na začátku 16. století. Roku 1993, kdy papež Jan Pavel II. zřídil v Plzni biskupství, se chrám stal katedrálou. Katedrála se pyšní nejvyšší kostelní věží u nás. Z plánovaných dvou věží nebyla ta druhá nikdy dostavěna. Po vyšlápnutí necelých tří set schodů na věž se vám z jejího ochozu naskytne překrásný výhled na město, i do celého okolního kraje. Za dobré viditelnosti jsou vidět vrcholky Šumavy a Českého lesa, někdy také i Alp. Katedrálou vás provedou průvodci, kteří vám ukáží nejen interiéry katedrály, ale také věž s podkrovím, kde je nově k prohlédnutí zajímavá expozice.

Plzeňský andělíček pro štěstí

U katedrály naleznete jednu místní zajímavost s příběhem. Je zde oltář chráněný mříží. Tu zdobí řada malých hlav andělíčků, ale jen jeden z nich prý nosí štěstí, je to ten stříbrný, nejvíc ošahaný. Pověst praví, že když se ženil plzeňský kat, nesměl prý kvůli svému povolání vstoupit do kostela, a to ani při příležitosti své vlastní svatby. Kat měl tedy při svatebním obřadu svého zástupce, svého přítele, zatímco skutečný ženich se celou dobu vkleče modlil venku právě u tohoto oltáře. Po skončení obřadu, kdy průvod vycházel z katedrály, chtěl kat vstát a dojít si pro nevěstu, avšak z toho dlouhého klečení na kameni měl nohy celé dřevěné, tak se musel chytit za mříže a vstát mu pomohl právě náš známý andělíček. To zahlédly místní babky povídalky, které postávaly okolo a vše sledovaly, a právě díky nim se po celé Plzni rozkřiklo, že kat sáhl na tohoto andělíčka a ten od té doby bude přinášet štěstí.

REKLAMA

Mariánský sloup

Představitelé města nechali roku 1681 postavit 14 metrů vysoký mariánský sloup, též zvaný morový sloup, byl postaven po odvrácení první plzeňské morové epidemie. Na vrcholu je socha Plzeňské madony od Kristiána Widmana a Jana Mejlíka, pod ní stojí další svatí. Vleže je znázorněna „ochránkyně proti moru“, svatá Rozálie. Plzeňský mariánský sloup je jednou z nejvzácnějších soch v západních Čechách, reprezentuje velké množství dalších barokních morových sloupů. Mariánské sloupy jsou symbolem vítězství katolické protireformace nad protestantismem a příslušnosti ke katolické Habsburské monarchii.

Zdroj a více informací naleznete na: www.visitplzen.eu, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA