Sloup v Čechách je místem výjimečných zážitků

Hrad vytesán ve skále, kdo to kdy slyšel. Vydáte-li se do Sloupu v Čechách, můžete nemožné spatřit na vlastní oči. Toto místo má jedinečné kouzlo, stejně jako unikátní nedaleké lesní divadlo. V letních měsících se místo těší velké návštěvnosti, konají se tu pravidelná divadelní představení. Atmosféra každého představení je prostě kouzelná.

Skalní hrad Sloup a poustevna

Hrad byl postaven ve 14. století na mohutné vysoké skále o šířce 60 metrů, délce 100 metrů a výšce zhruba 30 metrů. Svého času byl oblíbeným místem poustevníků. Na skále se nacházejí vytesané prostory, které sloužili především sakrálním účelům. Prostory byly vytesány a pak propleteny v jeden celek. Prostory hrady jsou zcela prázdné, tedy bez jakýkoliv sbírkových uměleckých předmětů. Jedná se o památkově chráněný objekt. Pod hradem spatříte malebné údolí s městečkem Sloup v Čechách.

Lesní divadlo

Necelý kilometr od města Sloup začala roku 1920 podle návrhu malíře Ringela výstavba lesního divadla. Divadlo bylo vystavěno v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži. Bylo dokončeno a slavnostně otevřeno Hauptmannovou hrou Potopený zvon. Členitý pískovcový skalní masiv byl využíván jako zákulisí. Od 60. let 20. století divadlo přestalo být využíváno pro své účely a dlouhou dobu chátralo. Až v roce 2004 bylo divadlo opraveno a byly sem zasazeny lavičky pro 250 diváků.


Samuelova jeskyně

Vyučený zahradník Samuel Görner v roce 1718 vyhloubil jeskyni ve skalním bloku, kde vyráběl brýle a dalekohledy a žil tam jako poustevník desítky let. Pak se přemístil do poustevny na hradě Sloup, jeskyně tak zůstala opuštěná. Zhruba před 100 lety byla skála upravena na vyhlídku. Díky péči Lesů ČR a Obecního úřadu ve Sloupu bylo toto místo v roce 2003 zrenovováno. Samuelovu jeskyni tvoří malá předsíňka, která kdysi sloužila i jako kuchyně. Dále zde bývaly obytné místnosti s okny. Na stěně můžete spatřit zbytky německého nápisu, kde je žití poustevníka na tomto místě shrnuto, i s jeho smutným koncem: „Poustevník Görner povoláním okrasný sadař výrobce brýlí a dalekohledů, upotřebil zde 17 let svého života až k roku 1735, kdy potom přesídlil na poustevnu Einsiedlerstein – Skalní hrad. Po několika letech se objevil v prázdné stojící chatrči blízko Svaté Hory u Příbrami, kde byl jedné noci přepaden a zamordován. Po něm se místo nazývá Samuelova jeskyně.“Zdroj a více informací naleznete na: www.obecsloupvcechach.cz, www.hradsloup.cz, www.region-ceskesvycarsko.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu