V Liberci se vydejte za zvířátky, a pak na Ještěd

Liberecká zoo je nejstarší zoologickou zahradou v České republice. Můžete si zde prohlédnout zajímavá zvířata, která jinde v Čechách spatřit nelze. Navštivte také jedinečnou stavbu vyskytující se na vrcholu Ještěd, která se stala dominantou Liberce a celého regionu. Architekty je označována za českou stavbu 20. století, kdo na ní nebyl, jako by nežil!

Zoo Liberec

Historie tohoto místa sahá až do roku 1895, kdy tehdejší ornitologičtí nadšenci vytvořili v liberecké části Perštýn malý zookoutek. Chovala se zde převážně drůbež, holuby, králíci, ale také cizokrajné a domácí divoké ptactvo. Obrysy zoo se formují od roku 1904, kdy ornitologický spolek zřídil v areálu parku Lidové sady větší veřejnou ptačí voliéru. Ta se v pozdějším čase rozšířila o další expozice a výběhy srnčí zvěře. Zoo Liberec se v současné podobě rozkládá na ploše skoro 14 hektarů, tím se řadí mezi středně velké zahrady u nás. Prohlídková trasa měří zhruba 2 kilometry, lze zde pozorovat přes 160 druhů zvířat a více než 840 jedinců z říše ptáků, savců, plazů a obojživelníků. Můžete zde spatřit zvířata, která jinde v Čechách neuvidíte, například mangabeje žlutobřiché, vzácné urialy bucharské a paviány pláštíkové. Jedinečná je i kolekce dravých ptáků, v pavilonu tropů naleznete řadu zástupců asijského ptačího světa. Mezi další zajímavé chované druhy patří takin čínský, sob lesní, zebra bezhřívá, levhart sněžný nebo margay. Dále vás jistě zaujme pavián pláštíkový, mangabej žlutobřichý, viskača a dracéna krokodýlovitá. Zcela unikátní je zdejší kolekce horských kopytníků a dravých ptáků.

Ještěd – televizní vysílač a hotel

Hotel a TV vysílač Ještěd je národní kulturní památkou, která se pro svoji jedinečnost těší velkému počtu návštěvníků. Všechno ale nebylo vždy tak idylické jako teď. V roce 1963 totiž původní hotel na Ještědu vyhořel. Podle zadání architektonické soutěže měly toto místo zaplnit dvě nové stavby: hotel a televizní vysílač. Architekt Karel Hubáček si s tímto zadáním poradil vskutku šalamounsky. V projektu navrhl stavbu pouze jednu, která ovšem plnila oba účely. Neobvyklý tvar stavby současně doplňuje siluetu Ještědského hřebene. Hubáčkův projekt proto soutěž zaslouženě vyhrál. Projekt bezpochyby předběhl svou dobu a Karel Hubáček za něj roku 1969 obdržel, jako jediný Čech v historii, prestižní Perretovu cenu od Mezinárodního svazu architektů. Stavba byla dostavěna roku 1973 a od té doby je oblíbeným cílem turistů. Hotel je 94 metrů vysoký. Za dobré viditelnosti lze spatřit přibližně třetinu Čech, pak také samozřejmě i část Německa a Polska.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, www.zooliberec.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu