REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Uherské Hradiště nejen z pohledu historie a kultury

Území města bylo osídleno už ve starší době kamenné a patří tak k nejstarším sídelním oblastem u nás. Pojďte navštívit a prozkoumat pozůstatky důležitého církevního komplexu z období Velkomoravské říše na Výšinu svatého Metoděje a odtud se rovnou pokochat krásnými výhledy do celého okolí.

Archeologická lokalita Výšina svatého Metoděje

Tato národní kulturní památka se nalézá v jihovýchodní části města na tzv. Výšině svatého Metoděje, zvané také Sadská výšina. Je to jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit. Zděné stavby byly budovány ve třech stavebních etapách v průběhu 9. století. Součástí komplexu bylo i baptisterium a rozsáhlé pohřebiště. Archeologové zde odkryli 87 hrobů. Podle nálezů byl v kapli s hrobovou komorou pravděpodobně pohřben samotný kníže Svatopluk. Na jedné straně byl areál oddělen zídkami od seskupení 12 srubových staveb, ve kterých žili a řemeslníci s rodinami. Na straně druhé stála rozsáhlá stavba sloužící jako shromaždiště věřících. Místo bylo definitivně opuštěno v průběhu 13. století.

V současnosti zde můžete zhlédnout rekonstruovaný půdorys církevních staveb. K vidění jsou zde základy kostela, ve kterém sloužil mše svatý Metoděj. Nějakou dobu zde byl také pohřben, pak se jeho pozůstatky přenesly neznámo kam. Prostřednictvím infomační tabule se seznámíte s historií a významem této volně přístupné archeologické lokality. Naskytne se vám zde krásný výhled na Uherské Hradiště a okolí. Toto místo má svoje kouzlo. Vzhledem ke svému významu a historii by si ale zasloužilo více péče a pozornosti.

REKLAMA

Slovácké muzeum

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti se svými pobočkami patří mezi nejvýraznější regionální muzea na Moravě. Je zaměřené na národopisný region Slovácko. Hlavní budova muzea a některé další objekty se nacházejí v Uherském Hradišti, jiné také v okolních obcích. Muzeum bylo založeno v roce 1914. Věnuje etnografii a archeologii, až později se záběr zvětšil o výtvarné umění a historii. Můžete zde navštívit expozici, kde můžete obdivovat rozmanitost a kulturní bohatství Slovácka. Moderní pojetí muzea se krásně prolnulo s odkazem na staré časy.

Galerie Slováckého muzea

Galerie Slováckého muzea sídlí v budově bývalé vojenské zbrojnice. Jde o historicky významný barokní objekt, který byl dostaven v roce 1723 podle návrhů Leandra Anquisoly a Jakoba Albla. Barokní architektura vyplňuje prostor, kudy v minulosti vedlo opevnění města. Na čelní straně fasády spatříte dominantní prvek vstupního portálu zdobený vojenskými atributy. Původně stavba sloužila jako vojenská zbrojnice, tuto funkci přestala budova plnit v 80. letech 18. století. Později byla využívána k různým účelům. V roce 1962 se po rekonstrukci začal objekt používat k muzejním účelům. Výstavní prostory jsou rozděleny do 4 samostatných sálů. Každý z nich nabízí zcela odlišnou osobitou atmosféru. Galerie Slováckého muzea vám v jednom sále nabídne svou stálou expozici Umění jihovýchodní Moravy. V dalších sálech galerie můžete navštívit výstavy českých i zahraničních autorů, je zde také prostor pro výtvory studentů. Kromě výstavní činnosti jsou v galerii pořádány také další kulturní akce. Koncerty, divadelní představení a besedy jsou zde často k vidění.

Zdroj a více informací naleznete na: slovackemuzeum.cz, uherske-hradiste.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA