REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

U Turnova se to krásnými výhledy jen hemží

Hrad Valdštejn, který naleznete na okraji Hruboskalského skalního města, je považován za nejstarší hrad Českého ráje. Na hradě je postavena vyhlídka odkud uvidíte na zříceninu hradu Trosky a nedaleké skalní město. Krásnými výhledy se můžete pokochat také z nedaleké hvězdárny v Turnově nebo ze skalní vyhlídky Hlavatice.

Hrad Valdštejn

Hrad byl vystavěn kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů. V 15. století byl opuštěn, poté také vyhořel. Zničený hrad opět pozvedli Valdštejnové. V 18. století zde vybudovali poutní místo s jedinečnou atmosférou. V podobném duchu pokračovali také další majitelé Lexové z Aehrenthalu v 19. století. Protkali krajinu sítí turistických cest, vybudovali vyhlídky a také lázně Sedmihorky. Při prohlídce hradu vás zaujme vstupní most s barokními sochami svatých patronů naší země. Na nádvoří můžete nakouknout do malé kaple, klasicistní dům hradu nabízí prohlídku Slavnostního sálu a salonku s portrétní galerií posledních majitelů. Určitě vás také zaujme hladomorna. Prohlédnout si zde můžete i kostel svatého Jana Nepomuckého, k prozkoumání jsou zde také skalní sklepení a středověká hradní lednice. Na hradě Valdštejn se v letních měsících pořádají různorodé kulturní akce, od koncertů, šermířských vystoupení, přes pouť či divadelní představení.

Hvězdárna Turnov

Hvězdárna byla otevřena v květnu 1974 v jižní části města Turnov.  V současnosti slouží hlavně k popularizaci astronomie, nabízí programy a pozorování pro školy i pro veřejnost. Pro veřejnost se pořádají tematické přednášky a besedy, pozorování zajímavých úkazů a objektů na obloze. Školám jsou nabízeny vzdělávací pořady a pozorování jako doplněk výuky zeměpisu a fyziky. Součástí budovy je vyhlídková terasa, ze které budete mít výhled na Jizerské hory, vrch Kozákov, Ještěd, Ralsko, Český ráj či hrad Bezděz.

REKLAMA

Rozhledna a skalní vyhlídka Hlavatice

Pokud patříte mezi lidi, kteří nemají krásných výhledů nikdy dost, vydejte se ještě na nedalekou rozhlednu. Nachází se nedaleko hradu Valdštejn. Jedná se o osamocenou pískovcovou skálu s nadmořskou výškou 380 metrů nad mořem. Je dostupná po vyšlápnutí 36 železných točitých schodů. Z vrcholu rozhledny je pěkný výhled do okolí, na Turnov, Ještědský a Kozákovský hřeben, Jizerské hory, Ralsko a Bezděz. Na vyhlídce naleznete orientační tabuli, která vám pomůže jednotlivá místa rozeznat.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, www.cesky-raj.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA