REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Rozhledna Romanka – Hrubý Jeseník

2. 10. 2006

Romanka klidně mohla být další z řady zajímavých, ale vzhledově nevýrazných rozhleden postavených primárně pro účely mobilních operátorů. Naštěstí se tak nestalo. Namísto obvyklejší typizované konstrukce zde však v roce 2002 byla postavena věž s velmi moderním designem kombinujícím dřevo s kovem a zajímavě vyřešenou technologickou místností. Nachází se totiž přímo pod rozhlednou, v uměle vytvořeném kopci. Nikde v okolí tak neruší obvyklý kontejner ani samostatná budova.

Vystoupáte-li po oblíbených „roštových“ schodech až do výšky 26 metrů, otevře se vám pěkný kruhový rozhled po okolí. Za pěkného počasí je vidět Ještěd, Sněžka, z bližších objektů pak elektrárna v Mělníku. Západním směrem je rozpoznatelná Praha. Bohužel při naší návštěvě zde byl opar, což je ostatně vidět i na fotkách.

Samotná věž měří 50 metrů a stojí na přibližně čtyři metry vysokém, uměle vytvořeném kopci. O její podobu se zasloužili architekti Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík, kteří za ní získali cenu Grand Prix 2003 v kategorii krajinářská architektura.

REKLAMA

Jak se tam dostanete

Autem do obce Hrubý Jeseník (u Nymburku). Rozhledna už je z dáli velmi dobře viditelná, navíc vás na rozhodující odbočce navede cedule. Pojedete po zpevněné cestě v dobrém stavu. Nicméně v mapách navigace ji nenajdete.

Otevírací doba

Duben-červen: So-Ne 10-13, 14-17

Červenec-srpen: Po-Ne 10-13, 14-17

Září-říjen: So-Ne 10-13, 14-17

Vstupné:

základní 10 Kč

snížené 5 Kč

Interneotvé stránky: http://www.hruby-jesenik.cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA