REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Státní zámek Zákupy

Rozlehlý zámek sloužil ve druhé polovině 19. století jako letní rezidence bývalého rakouského císaře Ferdinanda I. Při prohlídce lze spatřit nejen apartmá císaře, ale
i jídelnu či kapli, v níž se r. 1900 oženil následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Všechny interiéry mají luxusní zařízení a jsou vyzdobeny nástropními malbami od Josefa Navrátila. Raritou je zachovaný osobní výtah
z roku 1870. V zámeckém příkopu je chován medvěd brtník. K zámku přiléhá francouzská zahrada s geometricky sestříhanými keři a přírodně-krajinářský park. V roce 2010 byla zpřístupněna pracovna císařovny Marie Anny. Natáčené filmy: Krvavý román

Prohlídkové trasy

Zámek se pro veřejnost otevírá 4. dubna a pro návštěvníky je připravena nová pokladna a zázemí pro návštěvníky.

Prohlídky zámku probíhají formou Malého a Velkého okruhu:

Malý okruh zámeckými interiéry
– délka prohlídky 50 minut. Prohlídka malého okruhu zahrnuje mimo jiné zámeckou kapli sv. Františka z Assisi, pokoje císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese, císařskou jídelnu, apartmá císaře (např. biliárový sál, oblékárna, salon), ložnici císařského páru a apartmá císařovny (např. pracovna, pokoj komorné, salon).
Vstupné na základní prohlídkovou trasu (Malý okruh): základní – 100 Kč, snížené – 70 Kč, rodinné – 270 Kč

REKLAMA

Velký okruh zámeckými interiéry – délka prohlídky 80 minut. Prohlídka velkého okruhu zahrnuje všechny místnosti malého okruhu a dále pokoje v severním křídle zámku, které sloužily jako pokoje hostů císaře a císařovny (např. apartmá ovdovělé císařovny Karolíny Augusty, ložnice a pracovna císaře Františka Josefa I., pokoj korunní princezny Štěpánky). Součástí velkého okruhu je také výstava "Zapomenuté zámky", v rámci níž návštěvníci uvidí i unikátní tzv. rytinový salon, který není jinak běžně přístupný.

Výstava Zapomenuté zámky – prodloužení výstavy z roku 2014. Výstava představuje dnes nepřístupná či již neexistující šlechtická sídla v Libereckém kraji a jeho okolí (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). Vystaveny jsou předměty z původního vybavení těchto zámků, portréty jejich někdejších majitelů i historické fotografie jejich interiérů z doby před rokem 1945. Otevřeno v otevíracích hodinách zámku, výstava je součástí Velkého okruhu, od roku 2015 v prodeji katalog k výstavě.

Výstava skleněných nebes nad postel od nizozemského designéra Hanse van Bentema jako součást Velkého okruhu. Na Novoborsku je van Bentem známý především díky svému "Bojovníkovi", který zdobí kruhový objezd v Novém Boru. To však není jediným projektem, který vznikl ve spolupráci se společností Kolektiv Ateliers. Hans van Bentem spolupracuje dlouhá léta s dílnou Zdeňka Kudláčka z Kolektiv Ateliers. Společně udělali obřího skleněného lva pro holandské ministerstvo obrany nebo podobu hotelu Mosaic v Amsterodamu, jehož stěnu vyzdobili obřími krystaly, pracujícími na principu špionážního zrcadla. Na Českolipsku se Hans van Bentem dostal do širšího povědomí díky své účasti na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru.

Dětská trasa. Okruh tvoří čtyři místnosti (dětský pokoj, ložnice, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení malé princezny na zámku, jak to děti znají z mnoha pohádek. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a nově také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu, délka individuální cca 15 minut.

Od května do konce sezóny: Strašidelné sklepení. Výstava strašidelných bytostí (drak, hejkal, divoženky, vodník atd.), instalovaná v části zámeckého sklepení. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez průvodce, délka individuální cca 15 minut.
Červenec – srpen: Prohlídka s princeznou v 10.30 a 14.30 hod. od úterý do neděle, princezna dává dětem hádanky a také hledají plyšové medvídky ukryté v komnatách. Vhodné pro rodiny s dětmi.

Od sezóny 2015 také rozšířený prodej suvenýrů a upomínkových předmětů, včetně čokoládových!

Pro rodiny s dětmi:
Červen – soboty:  „Naučná stezka Zákupy“
Dětská trasa s autíčky, panenkami, dále Strašidýlka v zámeckém sklepení
O hlavních prázdninách prohlídky s princeznou
V zámecké pokladně prodej nápojů a drobného občerstvení, pod zámkem penzion/restaurace s výtečnou kuchyní

Svatební obřady

Pronájem kaple (jeden ze snoubenců má trvalý pobyt ve správním obvodu místního matričního úřadu v ceně: 3 000,- Kč
Pronájem kaple (mimo správní obvod matričního úřadu) v ceně: 5 000,- Kč

 

Otevírací doba

duben, říjen

soboty, neděle a svátky

1000 – 1500 (začátek poslední prohlídky v 1500)

květen až září

denně mimo pondělí

900 – 1600 (začátek poslední prohlídky v 1600)

Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově
www.zamek-zakupy.cz
 

Navštivte i další hrady a zámky v Libereckém kraji!
 

Interneotvé stránky: http://www.zamek-zakupy.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA