Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty

Pokud se někdy ocitnete na Šumavě, rozhodně navštivte tento hradní zámek, který je vizuálně úchvatný. Celý komplex je situován na kopci, mezi lesy a nabízí krásné pohledy do přírody. Ve Velharticích dále naleznete muzeum nejen šumavských minerálů, které stojí za návštěvu.

Krásný gotický hrad s renesančním zámkem

Hrad byl založen na konci 13. století, jako rodové sídlo pánů z Velhartic. Výstavbu začal Bohumil z Budětic, pokračoval Bušek starší a jeho syn Bušek mladší z Velhartic, oba byli oblíbení a věrní komorníci krále a císaře Karla IV. Můžete si zde vybrat ze dvou okruhů s průvodcem. Jeden okruh se zaměřuje na gotický hrad a druhý na zámek. Na okruhu Gotický hrad lze spatřit hradní cisternu, sklepy, bývalé interiéry Rajského paláce, vyhlídku z velkého kamenného mostu a obrannou věž Putnu. Na trase můžete nahlédnout do středověkého života prostřednictvím šachové hry podle Tomáše Štítného ze Štítné. Na okruhu Renesanční zámek spatříte renesanční interiéry. Seznámíte se s životem šlechtické rodiny v polovině 17. století. K nahlédnutí je šatna šlechtičny, komůrka komorné, jídelna, herna, taneční sál, lovecká chodba. Expozice není pojata zrovna tradičně, nahlédnete do všedního i společenského života šlechtické rodiny na venkovském sídle. Dozvíte se, jak lidé pozdní renesance trávili svůj volný čas a také o hrách, které se v tomto období hrály. Za zmínku také stojí opravený pivovar, který je možné si samostatně projít. Doporučujeme malou procházku v okolí hradu, kde jsou zajímavé historické stavby s popisem a místem původu.

Muzeum (nejen) šumavských minerálů

V blízkosti hradu a zámku se nachází muzeum šumavských minerálů, ke kterým vám poskytne majitel této soukromé sbírky kamenů zajímavé povídání. Lze zde absolvovat aktivitu rýžování zlata, je to bráno jako naučná činnost – majitel vám vypoví historii rýžování od dob Keltů, středověku až do dnešní doby. Majitelé poskytují k prohlédnutí ucelenou sbírku šumavských minerálů čítající cca 5000 kusů. Naleznete zde minerály nejen ze Šumavy, ale z různých koutů světa. Toto krásné malé muzeum můžeme doporučit nejen milovníkům „kamenů“.

Židovský hřbitov ve Velharticích

Hřbitov leží jihozápadně od obce Velhartice. Je chráněn jako kulturní památka. Byl založen roku 1858 a je zde zachováno necelých 60 náhrobků. Za vstupem na hřbitov stojí dva pilíře zaniklé márnice, hroby se nacházejí pouze v západní části areálu s nejmladším z roku 1934. Nachází se zde také památník se jmény místních židovských obětí nacistické okupace. Místo na vás dýchne dobou minulou, až vás zamrazí.

Zdroj a více informací najdete na: www.hrad-velhartice.cz, www.velhartice.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu