REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Srdeční záležitost každého Čecha

Národní divadlo v Praze patří mezi nejznámější divadla v Čechách, je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi, až už z hlediska obecně národně kulturního a historického, či z hlediska čistě architektonického. Je jedním ze symbolů národní identity a součástí evropského kulturního prostoru.

Národní divadlo

Divadlo je reprezentativní scénou České republiky. Je nositelem národního kulturního dědictví a také prostorem pro svobodnou uměleckou tvorbu. Dnešní podobu Národního divadla tvoří 4 umělecké soubory: Opera, Činohra, Balet a Laterna magika. Pod uměleckou správu divadla patří tyto 4 scény: Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna. Umělecké soubory Opery, Činohry a Baletu vybírají svůj repertoár nejen od domácích autorů, ale zaměřují se i na moderní světovou tvorbu. Národní divadlo bylo poprvé otevřeno v roce 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa premiérou Smetanovy Libuše. Po otevření se v něm odehrálo celkem 12 představení, pak byla budova uzavřena kvůli dokončovacím pracím. V srpnu 1881 nastal požár Národního divadla v Praze právě během těchto dokončovacích prací. Požár zničil měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i jeviště divadla. Požár byl v té době celostátní katastrofou a na divadlo byla uspořádána sbírka. Budovu po požáru dokončil prof. arch. Josef Schulz. Druhé otevření divadla proběhlo 18. listopadu 1883 opět představením Smetanovy Libuše.

.

REKLAMA

Nová scéna

Divadelní budova je z roku 1983, divadelní scéna je se specifickou dramaturgií. Repertoár Nové scény tvoří zejména představení Laterny magiky a Činohry, částečně též Opery a Baletu a řada originálních projektů. Během dne funguje jako umělecký prostor otevřený veřejnosti, přístupná jsou tři patra: v přízemí je pokladna s info centrem, mezipatro se využívá jako komorní prostor pro výtvarné instalace a projekce. Ve třetím patře naleznete divadelní kavárnu NONA, ze které se můžete pokochat parádním výhledem na Národní třídu, divadelní piazzetu a do Voršilské zahrady. V kavárně se odpoledne konají literární pořady a zůstává otevřena do nočních hodin. Ve foyer ve čtvrtém patře je umístěno mobilní hlediště s kapacitou 70 míst, prostor je vhodný třeba pro tiskové konference.

Muzeum lega

Na ploše 420 m2 se nachází 20 tematických expozic obsahujících dohromady 3 000 unikátních modelů, které jsou složeny z více než 1 000 000 kostiček. Jsou zde k vidění unikátní modely pražských pamětihodností jako jsou Karlův most, Národní muzeum, Staroměstský orloj či Národní divadlo. Nachází se zde modely Chrámu Vasila Blaženého, dominanta Rudého náměstí a symbol Moskvy, italská Fontána di Trevi či Krteček nebo třeba vysmátá nemluvná fiktivní postavička stvořená výtvarníkem Zdeňkem Milerem. Naleznete zde i expozice věnované rytířským soubojům, mašinkám, Star Wars, Harrymu Potterovi a mnoho dalších raritních setů. Dozvíte se také něco víc o historii a vývoji značky LEGO® a další zajímavosti. V prostorech muzea je také dětský koutek.

Zdroj a více informací najdete na: www.narodni-divadlo.cz, cs.wikipedia.org, muzeumlega.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA