REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Sedlčany – Turistické informační středisko

Osmitisícové město ležící ve středním Povltaví asi 60 km jižně od Prahy. Nejcennější stavební památkou je chrám sv. Martina. Z rukou Rožmberků získal Sedlčany koncem 16. století do svého vlastnictví slavný rybníkář Jakub Krčín. Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnosti aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Historie města Sedlčany

Sedlčany jsou městem středního Povltaví s 8.000 obyvatel, položené asi 60 km jižně od Prahy, na pravém břehu řeky Vltavy.
První zmínky o vzniku města jsou z 11. století. Ve středověku byly Sedlčany hospodářským a správním střediskem tehdejšího Vltavského kraje. Úlohu města zdůrazňoval i raně gotický kostel sv. Martina.

V době husitské se městečko jako součást dominia Oldřicha z Rožmberka ocitlo mezi protivníky husitského Tábora. V 16. st. proslulo město výrobou kvalitního sukna a vařením piva, kvetl obchod s obilím, sladem a solí. Současně se rozvíjel bohatý kulturní život. Ve městě byla latinská škola, při kostele působilo literátské bratrstvo, které si pořídilo bohatě zdobené kancionály (nejznámější tzv. Krčínův). Slavný rybníkář Jakub Krčín získal Sedlčany z rukou Rožmberků r. 1580 do svého vlastnictví. Od 17. století živořily Sedlčany pod vrchnostenstvím Lobkowiczů.
V době pobělohorské měla svůj původ slavnost "ROSA". Připomínala událost z husitské revoluce, kde údajně měli sedlčanští měšťané porazit husity. Slavnost byla zrušena v r. 1789 jako protireformační akce nezdůvodněná historickou vědou. Bylo pochybné oslavovati vítězství nad Žižkou v r. 1420, který údajně nikdy porážky neutrpěl. V r. 1990 byla tradice oslav obnovena a každoročně jsou v měsíci červnu pořádány "Městské slavnosti ROSA". V rámci slavností, které jsou částečně stylizovány do husitské doby, předvádějí divadelní ochotníci dramatizaci pověsti "ROSA" v plenéru na náměstí. Kromě divadelního představení bývá pořádán historický průvod městem, středověké trhy apod.
V současné době jsou Sedlčany dějištěm mezinárodních akcí – Sukovy Sedlčany, Sedlčanská kotlina (autocross, rallycross) a mistrovství světa v kvadriatlonu.

REKLAMA

Památky

Kostel sv. Martina

Gotická stavba ze 13. a 14. století, která tvoří dominantu náměstí.

Postavena roku 1903 v novorenesančním stylu. V současné době se v přízemí nachází regionální informační středisko cestovního ruchu a podatelna.

Městské muzeum Sedlčany (Stará radnice)

Budova někdejší radnice na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech byla v nedávné době zrekonstruována v moderní muzeum, kde je možné najít zajímavé dokumenty a předměty vztažené k historii regionu od pravěku po současnost. Sál v přízemí slouží k pořádání krátkodobých výstav a zároveň jako muzejní kavárna s Wi-Fi připojením.

Červený hrádek

K městu patří romantický zámeček Červený hrádek upravený do současné podoby arch. Janem Kotěrou.Přilehlý zámecký park je na rozdíl od zámku veřejnosti přístupný a v rámci Dne dětí využíván jako Pohádkový les plný strašidel. Interiéry jsou výjimečně využívány pro pořádání svateb a koncertů.

Na Sedlčansku lze navštívit také 4 rozhledny v nadmořské výšce 500 – 600 m n. m. (Rozhledna na Veselém vrchu nad Mokrskem,Drahoušek,Kuníček, Onen svět), které slouží pro účely šíření signálu mobilních operátorů a nabízejí výhled až na Šumavu.

K odpočinku je vhodné rekreační zařízení Častoboř u Slapského jezera, které je provozováno Sedlčanskými technickými službami od května do září. Kontaktní osoba – Pavel Hodys, tel.: 606 405 869. V blízkosti se nachází naučná stezka Drbákov – Albertovy skály, která je vhodná pro turistiku a poznávací školní výlety.

Neocenitelnou hodnotou Sedlčanska je krásná rozmanitá krajina, která nabízí pro možnost aktivní rekreace vodní plochu Slapského jezera a více než 100 km značených cyklotras.

Sedlčany – turistické informační centrum
nám. T.G.Masaryka 32
264 81
tel: 318 821 158
fax: 318 875 666
[email protected]
www.mu.sedlcany.cz

 

Interneotvé stránky:

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA