Rochus je místem různorodých zážitků

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí v Uherském Hradišti svým návštěvníkům krásné vyhlídky a příjemné procházky. Můžete zde také obdivovat měšťanské vinné sklepy nebo se vydat na rozhlednu na Rovnině. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Měšťanské vinné sklepy v Mařatických vinohradech

Mařatické vinohrady se nacházejí na jižním a jihozápadním svahu Rochusu. V městské čtvrti Uherského hradiště v Mařaticích se dochovala řada vinných sklepů a vinohradnických domů. Nejstarší pocházejí z 18. století. Zajímavostí je barokní dům s vinárnou U lisu se zachovaným původním lisem na révu. Měšťanské vinné sklepy v Mařaticích byly vždycky lákadlem, které k sobě vábilo nejednoho poutníka z řad výtvarných umělců, spisovatelů nebo hudebníků a dalších uměleckých duší, kterým se při rozjímání u lahodného moku jistě dobře tvořilo. V současnosti stylovou čistotu celého areálu lehce narušily novostavby rodinných domů, přesto má místo svoje kouzlo.

Skanzen Rochus

Z tohoto místa se vám naskytne nejkrásnější pohled na Uherské Hradiště i široké okolí. Je to místo, kde se také blíže seznámíte s tradicemi tohoto kraje. Kraje lidových písní, dobrého vína a slivovice, tanečníků slováckého verbuňku a mistrů rukodělné výroby. Stačí jen vyšplhat na kopec. Sice jste stále ve městě, ale vesnický duch, který vás vrátí na konec 19. a začátek 20. století, je zde citelný. V novém skanzenu lidové architektury Uherskohradišťka, který je součástí Parku Rochus, stojí původní dřevěná stodola. Ta sem byla přenesena z blízké obce Břestek. O pár metrů vedle vyrostly další dvě zemědělské usedlosti. Nad nimi se nachází ještě nadsklepní objekt se starým vinným sklepem.

Rozhledna Rovnina

Zdržte se ještě chvíli na Rochusu a navštivte rozhlednu Rovnina.  Železný, necelých 50 metrů vysoký stožár, sloužící zároveň jako vysílač. Byl postaven roku 2003. Na vyhlídkovou plošinu si vyšlápnete 125 schodů. Rozhledna poskytuje výhled do údolí řeky Moravy a na masiv Chřibů, Bílé Karpaty, Napajedelskou bránu, Hostýnské vrchy, Pálavu a Vizovické vrchy. Rozhledna není přístupná po celý rok, zjistěte si tedy předem, zda bude otevřena v době vaší plánované návštěvy.

Zdroj a více informací naleznete na: uherske-hradiste.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu