Zřícenina Baba

Jednou ze staveb charakterizujících Prahu 6 je zdánlivě nevýznamná zřícenina tyčící se nad Babskými skalami. Dodnes není zcela jasné, zdali jde o zbytek kaple nebo budovy viničního lisu, ale to nic nebrání faktu, že je odtud pěkný pohled na Vltavu, Prahu a okolí. Pravda, skeptik by mohl připomenout nedalekou čistírnu vod, ovšem za slunného počasí může i ona zaujmout oko návštěvníka.
Máte-li to k Babě blízko, jistě namítnete, že zřícenina je zajímavá nejenom za slunečného počasí, ale také v noci, kdy spatříte velmi pěkný pohled na osvícené město. Samotná Baba rovněž svítí, což k celkovém dojmu z procházky rozhodně přispěje. Jedinou výtku bych však k měl ke zdejšímu navigačnímu osvětlení, které namísto lemování cesty poměrně hodně oslňuje, takže ve tmě spolehlivě přehlédnete umně nastražený schod.
Samotná Baba patří mezi jednu z 89 maloplošných chráněných území hlavního města. Předmětem ochrany jsou zde teplomilná společenstva rostlin skalních stepí a vybrané druhy hmyzu. Za pozornost stojí příjemný lesík v blízkém okolí, kterým dojdete například ke kostelíku svatého Matěje, odvážnější dokonce až do Šáreckého údolí.
Trocha historie
Existuje několik teorií, jak zřícenina vznikla. Nejrozšířenější je tvrzení, podle něhož jde o pozůstatek dávného viničního lisu, který zde byl postaven po roce 1622, kdy tu novoměstský měšťan Jindřich Žežule založil vinici. Podle jiné verze byla zřícenina nově vystavěna na počátku 19. století, přičemž při budování železničního koridoru ji dělníci přidali gotický oblouk. Oficiální materiály se k žádné z teorií doslovně nepřiklání, takže záleží na vás, zdali si v Babě představíte někdejší viniční lis, či třeba kapli.
Jak se tam dostanete?
Nejsnazší je to do ulice Nad Paťankou, která vás zavede až k samotné zřícenině. Alternativně se dá po červené turistické značce vydat od kostelíku sv. Matěje, případně z Šáreckého údolí.
Objekt je volně přístupný.