REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Staroměstská radnice (Orloj, vyhlídková věž)

Není charakterističtější budovy historického centra Prahy než Staroměstské radnice. Typickou věž, na jejímž boku se nachází proslavený Orloj, najdete snad ve všech existujících turistických průvodcích. S hodinovou pravidelností je nejbližší okolí pravidelně zavalováno návštěvníky, aby mohli shlédnout promenádu 12 apoštolů a krátká vystoupení pětice okolních figurek, jež náhle ukončí zakokrhání kohouta následované odbíjením radničních hodin.

Orloj je jedinečný nejenom zmíněnými apoštoly, ale také schopností ukazovat hned čtyři druhy času. Ručička slunečních hodin ukazuje na obvodu číselníku středoevropský čas (římské číslice), uvidíte zde čas babylonský řízený východem respektive západem slunce (hodiny jsou v létě delší než v zimě) a konečně také čas hvězdný. Na spodní části fasády je pak kalendář s aktuálním dnem.

Staroměstská radnice však není jen místem pro měření času, ač se tak může zdát. Možná ještě zajímavější je vyhlídka na Staré Město na radniční věži. S pomocí výtahu, případně přes úzký chodníček, vystoupáte na ochoz, odkud se rozprostře nádherný výhled na Prahu. V dáli uvidíte Pražský Hrad, Petřín, na opačné straně pak Prašnou bránu. V bezprostřední blízkosti můžete hledět na Staroměstské náměstí a pomník Jana Husa.

REKLAMA

Pokud vás zajímá starobylé podzemí, doporučuji vyrazit na prohlídkový okruh unikátním, románsko-gotickým podzemím. Podíváte se do historických sálů, staré radniční síně a gotické kaple. Sejde-li se dostatek zájemců, tak po předchozím objednání můžete vyrazit na specialitku – stokovou síť.

Stručná historie:

Staroměstská radnice vznikla v roce 1338 za vlády Jana Lucemburského, kdy byl postaven zatím jen věžový nárožní dům. Ve druhé polovině 14. století byl přestavěn a namísto starší věže vznikla mohutná čtyřboká stavba vysoká 69,5 metru. Na její jižní stranu pak v roce 1410 přibyl Orloj, zprvu jen jeho astronomicko-astrologická část vycházející z geocentrického pojetí vesmíru.

Největší oprava věže proběhla na počátku 19. století, kdy byl vybudován nový ochoz, pod nímž místo oken zaujaly radniční hodiny. Další větší zásah nastal až v roce 1945, kdy věž vyhořela a po dobu tří let procházela rekonstrukcí.

Otevírací doba:

Po: 11-18

Út-Ne: 9-18

Vstupné:

Věž: 50 Kč / 40 Kč (snížené)

Stoková síť: 10 Kč

Interneotvé stránky: http://www.pis.cz/cz/praha/pamatky/staromestska_radnice/

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA