REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Postoloprty

Město leží na břehu řeky Ohře na důležité silniční trati Praha–Chomutov. Již v minulosti přes Postoloprty vedla důležitá trasa spojující Prahu s Lipskem, tzv.lipská silnice. Prochází jím také železniční trať Žatec–Most a Žatec–Louny.  V současné době žije ve městě a jejich spádových obcích přes pět tisíc obyvatel. K Postoloprtům patří tyto spádové obce Vrbka, Rvenice, Seménkovice, Levonice, Dolejší Hůrky, Hradiště, Strkovice, Mradice, Malnice, Skupice, Březno. Postoloprtsko je díky své poloze převážně zemědělský kraj, pěstuje se zde hlavně chmel.

Historie

První zmínky o Postoloprtech najdeme již v Kosmově kronice sepsané již na počátku 12. století. Podle Kosmy obýval tento kraj kmen Lučanů v čele s knížetem Vlastislavem. Ten se podle pověsti střetl s kmenem Čechů vedeným Neklanem. Lučané byli poraženi a Vlastislav zabit. Neklan pro jeho syna Zbislava nechal postavit hrad Dragúš. Tolik stručně pověst, se kterou je možno se seznámit ve Starých pověstech českých od A.Jiráska. V době, kdy žil Kosmas hrad Dragúš již neexistoval. První historicky doložená zmínka pochází z let 1108–1114, kdy v místech dnešního města vznikal klášter řádu sv. Benedikta. První zachované jméno opata kláštera Porta Apostolorum /Brána apoštolů/ je Zdislav. Klášter patřil ve své době k nejbohatším v Evropě. Jeho chloubou byla rozsáhlá knihovna, o kterou pečovalo 300 mnichů. V době husitských válek byl klášter úplně zničen. Více z historie města Postoloprty..

Památky

Zámek

Za vlády Jiřího z Poděbrad se ves dostala do vlastnictví rodu z Veitmile a Šebestián z Veitmile zde r. 1514 postavil tvrz. V majetku tohoto rodu byla tvrz a panství Postoloprty až do r. 1600, kdy byly prodány Štefanovi Jiřímu ze Šternberka. Ten začal na místě původní tvrze stavět v r. 1611 velkolepý zámek. Jeho syn Jan Rudolf ze Šternberka prodal postoloprtské panství i se zámkem roku 1637 Václavu Michnovi z Vacínova, po němž jej zdědil jeho synovec Zikmund Norbert. Po jeho smrti koupil roku 1669 zadlužený a třicetiletou válkou poničený zámek Jiří Ludvík ze Sinzendorfu. Sinzendorf začal s velorysou obnovou panství i zámku, při němž nechal postavit vysokou čtyřhrannou věž. Po smrti Jiřího Ludvíka ze Sinzendorfu r. 1682 zdědil panství jeho syn Kristán Ludvík a po jeho smrti pak jeho druhý, mladší syn Filip. Ten v r. 1692 zámek, stále ještě ve špatném stavu, prodal Ferdinandovi ze Schwarzenberka. Více o zámku..

REKLAMA

Záplavový most přes řeku Ohři

V Postloprtech stával jeden z našich řetězových mostů, který byl vybudován v letech 1845-1853. Ve stejné době tu vznikl i velký silniční záplavový most (inundanční viadukt) – tříobloukový kloubový betonový most přes řeku Ohři na okraji města směrem na Louny. Byl postaven v letech 1908 – 1910 ing. Herzánem, který již v roce 1903 postavil silniční betonový most se třemi otvory přes Bečvu v Přerově a o dva roky později dvouobloukový betonový most v Hranicích na Moravě.

Postoloprtské slavnosti

Největší akcí jsou postoloprtské slavnosti pořádané vždy druhou sobotu v květnu. Během své krátké historie se jejich návštěvnost pohybuje kolem pěti tisíc. Slavnosti jsou rozděleny na historickou scénu v zámecké zahradě a na současnost na Mírovém náměstí. Od loňského roku se část programu odehrává na nádraží ČD. Měli jsme na nich i zajímavé hosty. V roce 2004 vystoupili v Postoloprtech italští praporečníci, kteří zahajovali i olympijské hry 2006. Ze známých tváří na slavnostech vystoupil A.Háma, K.Hrachovcová, Z.Norrisová, Z.Srstka, S.Nedorost a další. V zámecké zahradě probíhají šermířské souboje, jsou zde dobové stánky s ukázkami starých řemesel. Pravidelnými hosty jsou partneři z Wolkensteina. K dalším akcím patří Masopust v Postoloprtech, Rej čarodějnic, Den dětí, Ahoj léto a Rozsvícení vánočního stromu. Ve městě působí Divadelní amatérský soubor Klouzák a skupina historického šermu Vítkovci.

Sportovní vyžití

Ani příznivci sportu nejsou ochuzeny. Ve městě je plavecký bazén se saunou, fotbalový klub, tenisový klub, oddíl florbalu, házené, působí tu také TJ Sokol. Máme výborné Postoloprtské mažoretky. Tipy na výlet a cyklostezky Krajina kolem Postoloprty je hustě protkaná sítí silnic a silniček, proto se stávají Postoloprty vhodnou zastávkou cykloturistů. Ani pěší turisti nebudou zklamáni. V Postoloprtech a jeho okolí probíhá každoročně pochod 166 000 stop krajem Lučanů. 

Turistika

Z Postoloprt se lze vydat do přilehlých obcí a podél řeky Ohře, kde najdeme spoustu zajímavých míst. Krásné vycházky jsou i podél říčky Chomutovky. Z Postoloprt můžeme jít směrem na ranou nebo naopak do Března, kde je skanzen. Jestliže vyrazíme z města směrem na Mradice, dostaneme se k naučné stezce Údolí Hasiny, která je převážně věnovaná geologické stavbě a paleontologickým zajímavostem. Cyklostezka Krajem Lučanů vede z Loun přes Březno /skanzen/, Postoloprty, Levonice, Hradiště, Stekník /zámek/, Líčkov /galerie obrazů O.Brázdy/, Tuchořice, Zbrašín, Ročov /klášter/, Líšťany, Louny – 58 km Cyklostezka Postoloprty, Raná /bezmotorové létání/, Louny /městská rezervace/, Březno /skanzen/, Postoloprty – 32 km Cyklostezka Žatec, Stekník /zámek/, Březno, Postoloprty, Staňkovice, Žatec – 32 km 

Postoloprty

Městský úřad
adresa: Mírové náměstí 318, 439 42 Postoloprty
telefon: +420 415 778 411
www.postoloprty.cz

Kulturní zařízení města Postoloprty a informační centrum

adresa: Mírové nám. 3, 439 42 Postoloprty
telefon: +420 3415 783 188
www.kzpm.cz

Interneotvé stránky: http://www.postoloprty.cz/kz.asp

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA