Posázaví skrývá samá zajímavá historická místa

Gotický hrad Český Šternberk ukrývá zdobné zámecké interiéry, které vás jistě okouzlí. Hrad má svého moravského “brášku“, hrad Šternberk, který se nachází nedaleko Olomouce a který se také těší velké oblíbenosti.

Hrad Český Šternberk

Hrad nechal v roce 1241 vybudovat Zdeslav z rodu Divišovců, pán ze Šternberka. Od té doby doposud patří hrad tomu rodu, nyní již dvacáté generaci potomků zakladatele. Majitel tohoto středověkého sídla byl kdysi za zásluhy v bitvě proti vojskům uherského krále odměněn panovníkem Přemyslem Otakarem II., odměna spočívala v obdržení rozsáhlého území na severní Moravě. Tam nechal vystavět druhý hrad, moravský Šternberk, který dodnes stojí a patří mezi významné české památky. Na Českém Šternberku je zajímavé to, že místo klasické rozhledny okolní krajinu pozorujete z hladomorny.

Hrad Pirkštejn

Tento hrad se nachází v Ratajích nad Sázavou, byl založen ve 14. století Jindřichem z Lipé jako součást městských hradeb. Své pojmenování získal Pirkštejn podle Pánů z Pirkštejna – rodu, který vznikl rozrodem pánů z Lipé. Hrad byl vystavěn na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou. Zdi starobylé gotické stavby dosahovaly šířky až dvou metrů. V 15. století sice hrad zachvátil požár, byl ale následovně docela v krátkém čase opraven. Majitelé se zde rychle střídali, hrad jim většinou sloužil jako hlavní rezidenční objekt. Kdysi tu přebývali páni ze Švamberka a syn Jiřího z Poděbrad, Viktorín z Poděbrad. Hrad byl na začátku 18. století přestavěn na faru, kdy byla hradní věž změněna na zvonici, část hradního příkopu byl zasypán a zvedací most byl nahrazen kamennou barokní stavbou. Do této podoby je Pirkštejn zachován dodnes, stejný zůstal i majitel, protože objekt stále patří církvi. Hrad je nyní veřejnosti přístupný jen příležitostně.

Sázavský klášter 

Jedná se o rozsáhlý areál bývalého benediktinského kláštera ležící ve městě Sázava nad stejnojmennou řekou. Je třetí nejstarší mužský klášter v Čechách, nalézá se v místě, kde se na začátku 11. století v jeskyni nad řekou usadil poustevník jménem Prokop. Svatý Prokop klášter založil a ten se stal centrem slovanské liturgie. Od konce 11. století zde sídlili mniši latinského ritu, klášter byl postaven goticky a přestavěn barokně. Klášter byl zrušen na konci 18. století a byl přestavěn na zámek. V areálu se nyní nachází dva samostatné prohlídkové okruhy: okruh Český patron svatý Prokop provozovaný Římskokatolickou farností Sázava-Černé Budy na poutním místě svatého Prokopa. Dalším okruhem je Svatoprokopská Sázava provozovaný Národním památkovým ústavem.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz, www.sazavskyklaster.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu