REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Posázaví skrývá samá zajímavá historická místa

Gotický hrad Český Šternberk ukrývá zdobné zámecké interiéry, které vás jistě okouzlí. Hrad má svého moravského “brášku“, hrad Šternberk, který se nachází nedaleko Olomouce a který se také těší velké oblíbenosti.

Hrad Český Šternberk

Hrad nechal v roce 1241 vybudovat Zdeslav z rodu Divišovců, pán ze Šternberka. Od té doby doposud patří hrad tomu rodu, nyní již dvacáté generaci potomků zakladatele. Majitel tohoto středověkého sídla byl kdysi za zásluhy v bitvě proti vojskům uherského krále odměněn panovníkem Přemyslem Otakarem II., odměna spočívala v obdržení rozsáhlého území na severní Moravě. Tam nechal vystavět druhý hrad, moravský Šternberk, který dodnes stojí a patří mezi významné české památky. Na Českém Šternberku je zajímavé to, že místo klasické rozhledny okolní krajinu pozorujete z hladomorny.

Hrad Pirkštejn

Tento hrad se nachází v Ratajích nad Sázavou, byl založen ve 14. století Jindřichem z Lipé jako součást městských hradeb. Své pojmenování získal Pirkštejn podle Pánů z Pirkštejna – rodu, který vznikl rozrodem pánů z Lipé. Hrad byl vystavěn na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou. Zdi starobylé gotické stavby dosahovaly šířky až dvou metrů. V 15. století sice hrad zachvátil požár, byl ale následovně docela v krátkém čase opraven. Majitelé se zde rychle střídali, hrad jim většinou sloužil jako hlavní rezidenční objekt. Kdysi tu přebývali páni ze Švamberka a syn Jiřího z Poděbrad, Viktorín z Poděbrad. Hrad byl na začátku 18. století přestavěn na faru, kdy byla hradní věž změněna na zvonici, část hradního příkopu byl zasypán a zvedací most byl nahrazen kamennou barokní stavbou. Do této podoby je Pirkštejn zachován dodnes, stejný zůstal i majitel, protože objekt stále patří církvi. Hrad je nyní veřejnosti přístupný jen příležitostně.

REKLAMA

Sázavský klášter 

Jedná se o rozsáhlý areál bývalého benediktinského kláštera ležící ve městě Sázava nad stejnojmennou řekou. Je třetí nejstarší mužský klášter v Čechách, nalézá se v místě, kde se na začátku 11. století v jeskyni nad řekou usadil poustevník jménem Prokop. Svatý Prokop klášter založil a ten se stal centrem slovanské liturgie. Od konce 11. století zde sídlili mniši latinského ritu, klášter byl postaven goticky a přestavěn barokně. Klášter byl zrušen na konci 18. století a byl přestavěn na zámek. V areálu se nyní nachází dva samostatné prohlídkové okruhy: okruh Český patron svatý Prokop provozovaný Římskokatolickou farností Sázava-Černé Budy na poutním místě svatého Prokopa. Dalším okruhem je Svatoprokopská Sázava provozovaný Národním památkovým ústavem.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz, www.sazavskyklaster.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA