REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Pohádkový výlet na Karlštejn, přes Ameriku a na vláček do Solvayových lomů

Den jako z pohádky! Tak se dá jednoznačně nazvat výlet na hrad Karlštejn, dechberoucí lomy Malá a Velká Amerika a jízdu vláčkem v Solvayových lomech. Vydejte se poznávat krásy Karlštejnu a jeho okolí. Budete nadšeni, odpočinete si a načerpáte energii.

Kouzlo magického hradu Karlštejn

Turisticky nejnavštěvovanější místo, v překrásné přírodě na levém břehu řeky Berounky v CHKO Český kras. Klenot, kde se natáčel všem dobře známý film s Waldemarem Matuškou, Noc na Karlštejně.

Okouzlující hrad Karlštejn má velmi bohatou historii. Byl postaven v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. pro uložení královských pokladů, jako sbírek svatých relikvií či říšských korunovačních klenotů. Během husitských válek byly přesunuty do zahraničí, jinak tu byly uloženy s krátkými přestávkami téměř 200 let. Postupně byl hrad přestavěn do gotického a renesančního stylu. Jeho současnou podobu vedl architekt Josef Mocker.

REKLAMA

Zajímavé je uspořádání jednotlivých budov. Jsou stupňovité od nejníže položených částí předhradí přes pětipodlažní Císařský palác, na kterém stojí Mariánská věž. Vrcholem je 60 m vysoká Velká věž.

Můžete si vybrat ze 7 prohlídkových okruhů, například Císařská rezidence Karla IV, kde se podíváte do dvou pater Císařského paláce a spodního podlaží Mariánské věže se vzácným vybavením ze 14. – 19. století. Nebo zavítat do okruhu Karlštejnská hradní kaple či Vyhlídku z Velké věže. Je to opravdový skvost a každý si zde přijde na své.

Na hradě probíhají od jara do podzimu různé kulturní akce, ať už netradiční prohlídky (Kaple večerního Karlštejna, Na kafe s kastelánem), akce pro děti nebo muzikál Noc na Karlštejně.

Lom Malá a Velká Amerika

Až se nasytíte hradu můžete vyrazit na nejznámější zatopené lomy Malá a Velká Amerika nebo si vybrat jen jeden z nich. K Malé Americe se se dostanete pěšky, ale k Velké lze dojet autem. Vápencový lom Velká Amerika, český Grand Canyon, se nachází přibližně 4 km od Karlštejna, na území obce Mořina. Je největší, 750 x 150 m, a jeho hloubka je 67–80 m. Navštivte toto místo a přeneste se do atmosféry filmu Limonádový Joe, který se tady natáčel.

Solvayovy lomy

Přijeďte se podívat i na skanzen Solvayovy lomy, muzeum těžby a dopravy vápence. Leží mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice.  Objekt sestává z provozních a technologických budov a úzkorozchodné lomové dráhy. Pozoruhodností je, že celá dráha je nově rekonstruovaná, avšak trasa navazuje na původní drážku provozovanou při těžbě. Jízda tímto vláčkem je moc hezký zážitek nejen pro děti. Vyzkoušíte?

Zdroj a více informací k návštěvě najdete na: www.hrad-karlstejn.cz, www.solvayovylomy.cz.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA