REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Solvayovy lomy

Kousek od Karlštejna najdete skanzen dokumentující těžbu vápence v Českém krasu. Pro technicky založené turisty budou staré lokomotivy, geologické mapy i zbytky staveb jistě zajímavější, než blízky hrad. Získáte zde obraz těžby vztažený k časové ose, můžete obdivovat těžební techniku minulosti a poslechnout si charakteristický běh dvouválcových dieselů.

Skanzen Solvayovy lomy leží uvnitř přírodní rezervace v bývalém vápencovém lomu. Do areálu vedou tři cesty různého stupně náročnosti, přičemž nejzajímavější je zhruba hodinová túra z obce Svatý Jan pod Skalou. Užijete si zdejší přírodu a hlavně se napojíte na značenou naučnou stezku. Ta přímo prochází areálem skanzenu, což návštěvě místa může dát další rozměr. 

Všechny přístupové cesty jsou dobře značeny pomocí barevných piktogramů, které vás zavedou až k výchozímu bodu prohlídek – muzeu. Průvodce si vás zde vyzvedne v každou celou hodinu, a tak zbude-li vám trochu času, můžete oželet pochutinu v blízkém stánku s občerstvením a porozhlédnout se po areálu. Na informačních tabulích se dozvíte zajímavosti o zdejších budovách, technologii těžby i samotných strojích.

REKLAMA

Skanzen

Zdejší vápencový lom se nedochoval v kompletní podobě, z řady budov zbyly jenom základy případně menší části. V první místnosti muzea si proto na modelu můžete prohlédnout jak to zde vypadalo v době těžby. Lépe si pak představíte funkci jednotlivých budov. Celá místnost má vůbec řadu zajímavostí. Po jejím obvodu najdete časovou osu s vepsanou výtěžností lomů, na stěnách pak podrobné dobové písemnosti případně technické specifikace.

Další místnost je zasvěcena okolním lomům, zejména Amerikám, jak se přezdívá řadě lomů v okolí Velké a Malé Ameriky. Jeden ze zdejších nadšenců si dal tu práci a sestavil podrobnou mapu všech štol i přístupových cest na základě skutečnosti. Mezi lidmi prý koluje mnoho verzí, nicméně tato je jako jedna z mála opravdu správná. Můžete si ji prohlédnout na stěně v druhé místnosti.

Poslední dvě části muzea potěší příznivce techniky. V třetí místnosti si připomenete lanovku, kterou se dopravoval vytěžený vápenec k železniční stanici v údolí, čtvrtou pak provází charakteristický ryk stacionárního dieselového motoru. Zde slouží nejenom pro potěchu návštěvníků, ale také jako zdroj energie.

Prohlídka muzea je sice zajímavá, nicméně to nejlepší na vás teprve čeká. Nejdříve nastoupíte do vláčku, kde buď v nákladním nebo hornickém vozu zakusíte jízdu po zdejší dráze s rozchodem pouhých 600mm. Děti z jízdy budou bezpochyby nadšené. Pak vás průvodce zavede do štoly, kde si můžete prohlédnout další modely vlaků a samozřejmě i staré nástroje horníků.

Zastavte se

Řada zdejších exponátů není původní a byla do skanzenu dovezena z cihelen, případně provozů, kde se používala obdobná technika jako ve zdejších vápencových lomech. Máte tak jedinečnou možnost si prohlédnout stroje, které by jinak nejspíš čekala demontáž a odvoz do sběrných surovin. Jenom pro zajímavost, nejmladší lokomotiva ve skanzenu pochází z roku 1988.

Návštěva skanzenu patří mezi příjemně strávené odpoledne, kde si můžete užít zdejší přírodu i něco zajímavého se dozvědět. Vzhledem k faktu, že valnou většinu prací zde dělají nadšenci ve svém volném čase, je o to větší prostor k obdivu.

Jak se tam dostanete

Máte na výběr ze tří způsobů. Nejpohodlnější je to autem do Bubovic, kde pohodlně zaparkujete na kraji obce (blíže k Loděnicím). Pár metrů od značky vytyčující vesnici najdete značenou odbočku na Solvayovy lomy, a pak už je to cca čtvrt hodiny po polní cestě. Tu následujte, časem začne zatáčet doprava, takže se ji držte, jinak si můžete zajít. Určitě neporušujte zákaz vjezdu a auto nechte v Bubovicích, principiálně to sice projet jde, ale jste v přírodní rezervaci a pokuty jsou hodně vysoké.

Mnou doporučovaná cesta vede z obce Svatý Jan pod Skalou. Vydejte se po naučné stezce, ovšem lépe po kratším rameni kolem kapličky, směrem na rozcestí u kříže. Tam pak budete pokračovat po značené cestě k lomům – zelenobílý čtverec s kladívky.

Nejméně zajímavá cesta je z Loděnic. Vydejte se po modré turistické značce směrem na Karlštejn. Sám jsem tudy nešel, nicméně podle dostupných informací po překonání hřebenu uvidíte závoru a v těch místech navazuje značená cesta k lomům – modrobílý čtverec s kladívky.

Otevírací doba

  • květen-srpen: so 11-17, ne+svátky 11-16
  • září-říjen: so 11-16, ne+svátky 11-15

časy označují začátky prohlídek.

vstupné: 50 Kč / 40 Kč, rodinné vstupné 120 Kč

Interneotvé stránky: http://www.solvayovylomy.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA