REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Pardubice se pyšní renesanční bránou s vysokou věží

Zelená brána se řadí k nejznámější dominantám Pardubic. Další důležitou dominantou je kostel svatého Bartoloměje. Rozhodně dále nesmíte minout park Na Špici, který je součástí městské zeleně vázanou na řeky Labe a Chrudimku. V tomto městském parku si najdou zábavu malí i velcí, tak neváhejte a pojďte objevovat.

Zelená brána

Ve skutečnosti jde o dva objekty – vstupní renesanční bránu a 60 metrů vysokou kamennou věž. Průčelí brány zdobí reliéf vytvořený podle návrhu Mikoláše Alše, zpodobňující erbovní pověst pánů z Pardubic. Přijďte se kouknout a pokochat se nejhezčím výhledem na Pardubice a jeho okolí. Z vyhlídkové věže budete mít městskou památkovou rezervaci jako na dlani. Poznáte zde historii města, můžete si zde prohlédnout také nějakou ze zajímavých výstav. Ve věži Zelené brány je expozice s názvem Kronika města Pardubic, která vás seznámí s pověstmi spojenými s historií tohoto města. Jedná se o velice zajímavě podanou minulost města, kterou vám vtipnou formou sdělí cestou na věž. Stoupání po schodech na věž však může být pro netrénované trochu náročnější, výšlap ale stojí za to.

Kostel svatého Bartoloměje

Tento římskokatolický kostel se nalézá v blízkosti historického centra města a představuje jednu z významných staveb Pardubic. První zmínky o kostele se datují do roku 1295. Ve svých počátcích chrám sloužil jako sídlo cyriaků, kteří do Pardubic přišli okolo roku 1256. V 16. století sloužil jako druhé pohřební místo rodu Pernštejnů.

REKLAMA

V současnosti se zde pořádají pravidelné bohoslužby, které jsou přístupné pro veřejnost. Kulturním zážitkem vám může být poslech varhanní hudby. Kostel je chráněn jako kulturní památka.

Park na Špici

Tento park je výjimečný umístěním na soutoku řek a přímou návazností na historické centrum města. Menší návštěvníci mohou využít dětské hřiště a dětskou lanovku. Sportovcům je zde určeno multifunkční hřiště, můžou si tu na něm zahrát basketbal, tenis nebo fotbal. K dispozici je zde také půjčovna sportovních potřeb. Po parku je dále rozmístěno několik prvků venkovní posilovny. Střední část parku je klidovou zónou se spoustou krásné zeleně a vodní plochou Čičák. V jeho další části, na hraně vodní plochy Čičáku, je umístěn dřevěný pavilon, který slouží také jako pozorovatelna ptactva na hladině. K posezení s přáteli v parku je zde dále kryté ohniště určené ke grilování, které si můžete dopředu zarezervovat. 

Zdroj a více informací naleznete na: www.zelenabrana.eu, cs.wikipedia.org, www.naspici.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA