REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Vodní plochy na Českolipsku, které stojí za to vidět

Oblast Holanské rybníky je tvořena soustavou 23 rybníků napájených Bobřím potokem. Skoro všechny rybníky jsou využívány k chovu ryb. K rekreaci slouží Milčanský rybník, u kterého leží menší kemp. Rybníky jsou krásné a poklidné místo, které přímo vybízí k procházkám.

Holanské rybníky

Rybníky vznikly patrně v 16. a 17. století, kdy bylo rybníkářství v Čechách v rozkvětu. Nacházejí se v půvabné krajině pod vyvřelými kopci Ronov a Vlhošť. Dolanský rybník je jedním ze stežejních rybníků, je také největším z celé soustavy Holanských rybníků. Tento průtočný rybník je napájen Bobřím potokem a dalšími menšími přítoky. V hrázi Dolanského rybníka je dochován zajímavý zbytek náhonu bývalého mlýna, jde o tunel vysekaný ve skále. Holanský rybník je dalším důležitým rybníkem. Byl založen již v 15. století v souvislosti s tvrzí Rybnov, která je chráněná výpustí z tohoto rybníka. V současnosti je rybník využíván především jako chovný a lovný, k rekreaci se nevyužívá, velká část břehů je totiž bahnitá. Milčanský rybník je jedním z největších rybníků Holanské pánve, rozkládá se na 29 hektarech, leží na Bobřím potoce. Jeho název je spojen s tvrzí, jejíž pozůstatky se nacházejí na malém ostrůvku v severní části. Rybník je jedním z „mladších“, vznikl až roku 1864.

Novozámecký rybník

Novozámecký rybník již nespadá do předchozí soustavy rybníků, nalézá se pár kilometrů od České Lípy a je řazen do Ralské pahorkatiny. Jeho hladinu zdobí lekníny a stulíky. Jedná se o vůbec největší plochu porostlou rákosem v Česku. Rybník není hluboký, v nejhlubším místě dosahuje hloubky dva metry. Rybník je součástí stejnojmenné národní přírodní rezervace, která sloužila k ochraně význačných mokřadních společenstev a je chráněným místem pro zhruba 220 druhů ptáků. Rezervace je také zařazena do sítě mezinárodních ornitologických oblastí Natura 2000.

REKLAMA

AQUAPARK Staré Splavy

Dalším místem, kam můžou směřovat vaše kroky je tropický zábavní park nacházející se na břehu Máchova jezera, na pláži. Najdete zde zcela originální aquapark se spoustou neobvyklých atrakcí. Plovoucí vodní atrakce, bílá písečná pláž s živými palmami, dvě superrychlé skluzavky, venkovní bazény s filtrovanou vodou, obří trampolíny, vodní houpačky, vysoké ledovce pro odvážné horolezce a fitness zázemí. Toto místo oceníte zejména v létě. Tento kraj však láká k nekonečným procházkám po okolí po celý rok.

Zdroj a více informací naleznete na: www.liberecky-kraj.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA