REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Pálava je místem vína a cenných nálezů

Dolní Věstonice ležící přímo pod Pálavou, jsou proslaveny zejména nálezem malé sošky Věstonické Venuše. Nedaleko od Lednicko-valtického areálu, v kraji vína, lidových tradic a významných kulturních památek, se nachází levandulová farma. Je to krásné a voňavé místo, které stojí za návštěvu.

Dolní Věstonice jsou archeologickým nalezištěm

V roce 1925 učinil profesor Karel Absolon při archeologických výzkumech nález přibližně 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické Venuše. Tím proslavil malou obec po celém světě. Dolní Věstonice jsou symbolem nejvýznamnějšího tábořiště člověka na Zemi v době ledové a místem vzniku nejstarších uměleckých tradic lidstva. Na tomto místě byl učiněn nález nejstarší tkané textilie či keramiky z pálené hlíny a popela.

Archeostezka Dolní Věstonice – Pavlov

Od roku 2019 je možné se vydat po stopách lovců mamutů. Nová archeostezka mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi vás provede po pěti nejvýznamnějších archeologických lokalitách. Je možné se tak podívat do míst, kde před lety archeologové učinili objevy, které zapsaly oblast pod Pálavou do světové historie. Můžete se tak přiblížit místům, kde se našla slavná Věstonická Venuše nebo tam, kde byl objeven dolnověstonický trojhrob. Mezi nejcennější objevy tohoto naleziště patří kostry samotných lidí, doklady technologií, které podle dosavadních znalostí zde lidé použili vůbec poprvé, a také umělecké předměty dokládající jejich estetické cítění. Archeologická naleziště na svazích vápencového hřebene Pálavy jsou v celoevropském měřítku jeden z nejvýznamnějších sídelních areálů, které moderní Homo sapiens v období před 30 000 lety v Evropě vytvořil.

REKLAMA

Levandulová farma

V roce 2014 bylo na levandulové farmě poprvé vysazeno více jako 40 tisíc keříků levandule lékařské. Pole nacházející se v obci Starovičky je obklopené vinohrady a nabízí nezapomenutelný výhled do krajiny, které dominují Pálavské vrchy. Na farmě jednají s úctou ke krajině a tradicím. Sounáležitost s přírodou a regionem jsou pro majitele klíčové hodnoty. V tomto duchu také obhospodařují jejich levandulové keře. Levanduli lékařskou pěstují přirozeným způsobem, tj. bez chemického ošetření. Rostliny jsou zpracovávané šetrně tak, aby dosahovali velmi vysoké kvality květů. Ty jsou pak dále využívány pro výrobu potravinových, dekorativních, relaxačních a kosmetických výrobků.

Zajímá vás cykloturistika na Jižní Moravě? Přečtěte si také článek Nejhezčí cyklo turistika za vínem.

Zdroj a více informací naleznete na: www.levandulezmoravy.cz, www.obecdolnivestonice.cz, www.archeoparkpavlov.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA