REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Nejhezčí cyklo turistika za vínem

Máte rádi přírodu, víno a výlety na kole, či pěšky? V dnešním článku pro vás máme pár tipů jak tyto vášně ladně propojit. Žádným překvapením asi nebude, že inspiraci jsme hledali hlavně na Jižní Moravě.

Morava, zem vínu zaslíbená

Zosobněním jižní Moravy je dobré pití. Pěstuje se tu vynikající víno a pálí ty nejlepší slivovice. Vinařské podoblasti jsou na Jižní Moravě celkem čtyři (Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká a Znojemská). Odrůd hroznů se zde ale pěstuje bezmála 50. Bílého vína je většina, cca 75%. 

K nejpopulárnějším tradičním moravským odrůdám hroznů patří na prvním místě Pálava. Pokud máte rádi toto příjemné, sladké víno, zamilujete si výlety po vinicích a návštěvy sklípků v Mikulovské vinařské podoblasti. Vysoké jakosti zde dosahují i další bílé odrůdy jako je Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink rýnský, ale v poslední době i odrůdy modré, například Frankovka či Cabernet Sauvignon.

REKLAMA

Vinařské stezky se těší stále větší oblibě

Stále víc nadšenců objevuje na Jižní Moravě vinařské stezky. Je jich celkem deset a tvoří dobrých dvanáct set kilometrů. Kromě sportovního vyžití a degustací moravských vín umožňují cyklostezky i poznání regionu se všemi jeho památkami, zajímavostmi a krásnou přírodou.

Moravské vinařské stezky jsou natolik různorodé, že si mezi nimi vhodnou trasu vybere jak trénovaný cyklista, tak výletník, který si chce jen užít příjemný den na kole. Znojemská vinařská stezka, nejdelší ze všech, se táhne 189 km. Nejkratší – Bzenecká – má jen kolem 30 km a i díky lehčímu profilu ji zvládne absolvovat opravdu každý.

Jednou z nejoblíbenějších Moravských vinařských stezek je ta Mikulovská. Na trase dlouhé zhruba osmdesát kilometrů, která probíhá kolem hranic Mikulovské vinařské podoblasti, je zajímavá především možnost obhlédnout řadu památek, které tuto oblast proslavily: ať už je samotný Mikulov, zámek Lednice, Dolní Věstonice proslavené nalezišti pravěkých artefaktů, a samozřejmě Pavlov naprosto neodmyslitelně spojený s moravským vinařstvím.

Mikulovská vinařská stezka je oblíbená také díky nenáročnému terénu, jenž bude vyhovovat i cyklistům, kteří nemají příliš natrénováno. Trasa je koncipována jako okruh, takže nabízí výhodu začít a skončit výlet v témže místě.

Co se týče vinařské turistiky, kromě zmíněného Pavlova stojí za zastávku i degustační expozice Salonu vín ČR ve Valticích, která je v sezóně otevřena denně. Na této trase zaměřte svou pozornost třeba na Ryzlink vlašský.

 Oblíbená cyklotrasa vede okruh z Mikulova kolem Pálavských vrchů. Trasa není dlouhá, celkem najedete něco málo pod 30 km a cestou potkáte jen dvě namáhavější stoupání. Další příjemný okruh je trasa Knížecí stezky a nebo okruh Lichtenštejnské stezky a památky.

Kde hledat na Moravě nejlepší ubytování?

Pro vyhledávání nejlepšího ubytování v Mikulově podle vašeho rozpočtu a představ doporučujeme portál megaubytko.cz, kde můžete bydlení filtrovat např. na chaty a chalupy, roubenky, apartmány, penziony, hotely, kempy, a nebo na bydlení v soukromí. Možnosti bydlení můžete řadit dále podle několika parametrů jako je např. cena, nejlépe hodnocené bydlení, aktuální obsazenost, počet ložnic, nebo počet osob. 

Jaké další aktivity nabízí Jižní Morava?

Jižní Morava je krajinou, které její vinařská tradice dodává nezaměnitelný ráz. Každoročně sem míří řada turistů užít si mezi prosluněnými vinicemi pohostinnost místních. Pokud neholdujete cyklistice, vyměňte kolo za pohorky a trekové hole a vydejte se na procházky po malebných kopečcích a mezi vinicemi pěšky. Potřebuje vaše outdoorová výbava upgrade? Recenze trekových holí na rankito.cz vám pomůže vybrat ty správné hůlky právě pro vás. A jestli jste nordic walking ještě nevyzkoušeli, zde je pár důvodů proč to určitě stojí za to: 

  • Hole jsou skvělý doplněk pro pěší turistiku, jelikož díky nim zapojíme do pohybu i horní končetiny.
  • I při nižší kondici můžete jít svižněji, protože váhu nenesete jen na nohou, ale přenášíte ji také do rukou
  • Díky tomu nedochází k takovému zatěžování kloubů na nohou (hlavně kyčlí a kolenou) jako při běžné chůzi
  • V náročnějším terénu vám hole dají oporu (starší lidé to ocení i v běžném terénu)
  • Díky zapojení horní části těla posilujete a rozhýbáváte svaly nejen na rukou, ale i na zádech – tyto svaly je dobré trénovat zejména tehdy, máte-li sedavé zaměstnání
  • Trekové hole vám ulehčí náročné a dlouhé treky
  • Hole zajišťují konstantní tempo a rytmus chůze. S hůlkami se vám zkrátka půjde snadněji.

Jižní Morava je ideální destinace pro rodiny s dětmi

Dovolená v tomto koutě naší republiky nabízí kromě vína a cyklistiky  i mnoho dalších možností vyžití a jde o ideální destinaci pro mladé páry, starší turisty prahnoucí po klidu nebo třeba celé rodiny, které se za odpočinkem vydávají i s dětmi.

Místní cyklistické a turistické trasy jsou velmi kvalitní a terén je převážně rovinatý. Můžete tu podniknout celou řadu výletů i s těmi nejmenšími. Pokud se na výpravu chystáte s miminkem, doporučujeme vzít terénní kočárek, díky kterému si zdejší přírodu užijete se vším všude. Vyberte si ten svůj ze seznamu nejlepších kočárků na běhání a užívejte si svůj aktivní životní styl i během rodičovství. Dobrý kočárek je nutným základem pro každý výlet. Otevře vám možnosti a udrží vás ve formě.

Oblíbené výlety na Jižní Moravě

Téměř povinností je navštívit Lednicko-valtický areál, který je nejrozsáhlejším krajinným celkem v Evropě. Krásným zážitkem v areálu je plavba po Dyji.

Dalším z populárních turistických cílů je Rudické propadání. Jedná se o součást CHKO Moravský kras. Společně s Býčí skálou vytváří dokonce druhý nejdelší jeskynní systém u nás.

Technickou zajímavostí na Jižní Moravě je Baťův kanál, nazývaný též Průplav Otrokovice-Rohatec. Vodní cesta vznikla v letech 1935–1938. Původně byla určena k přepravě lignitu, a to z Ratíškovic do otrokovické elektrárny. Dnes se však na „Baťáku“, jak se mu milovníky vodního živlu přezdívá, plaví především turisté a majitelé různých rekreačních plavidel.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA