Okolí Orlického zámku má své kouzlo

Trochu temná minulost předchozího století se pojí s oblastí Orlické přehrady. Toto místo je však nyní radost navštívit. Uchvátí vás zejména zámek Orlík, který je usazen kousek nad údolím přehrady. Zámek láká romantickou procházkou po místních lesích, kterými se dostaneme honosné hrobce kde spočívají předchozí majitelé, rod Schwarzebergů. Nedaleký Žďákovský most vás zaujme svou jedinečností a krásnými výhledy na obě strany.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík leží na břehu orlického jezera, své návštěvníky okouzlí interiéry s bohatými sbírkami. Historie zámku se prolíná s nejvýznamnějšími milníky české a evropské historie. Přesné datum založení zámku není jasné, je ale známo, že počátkem 13. století zde stála pevnost, která sloužila k ochraně obchodní stezky a zároveň působila jako místo, kde se vybíralo clo z plavby po Vltavě. Na přelomu 13. a 14. století byl Orlík přestavěn a rozšířen v pevný gotický objekt, který dále sloužil jako správní centrum královské moci. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem s rozlohou 140 ha. Zámek Orlík má jednu prohlídkovou trasu. Interiéry zámku Orlík se s výjimkou čtyř místností v prvním patře dochovaly ve stavu, v jakém je Schwarzebergové nuceně opustili v roce 1948. 

Schwarzenberská novogotická hrobka v blízkosti u zámku

Spíše, než jako hrobka stavba působí jako další menší zámek. Cesta od zámku Orlík vede klidným parkem a lesem kolem pěkné vyhlídky, cesta je nenáročná, většinou vede lesem, po cestě je několik laviček k odpočinku, rybník a několik kapliček. Kousek před hrobkou jsou 3 vyhlídková místa s krásným výhledem na řeku a zámek. Samotná hrobka je pak usazena na velké louce uprostřed lesů, kde byl neskutečný klid. Hrobka není zevnitř přístupná veřejnosti, určitě ji však doporučujeme navštívit.

Další Schwarzenberská hrobka se nachází u Třeboně, je ještě honosnější.

Jednoobloukový Žďákovský most

Most patří mezi několik největších jednoobloukových mostů na světě. Stojí zde od roku 1967. Autorem projektu je český architekt Oskar Oehler, projektantem je Ing. Josef Zeman. Žďákovský most je ocelovým silničním mostem, který překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady. Je součástí silnice spojující Tábor s Plzní. Most stojí za to navštívit, ale pokud máte strach z výšek, raději jej pozorujte z bezpečné vzdálenosti z parkoviště, které jsou na obou koncích mostu, na jednom je také navíc k dispozici občerstvení. Most je 542 metrů dlouhý, vysoký je 50 metrů a je pojmenován podle nedaleké zatopené osady.

Zdroj a více informací najdete na: www.zamekorlik.cz/cs/, cs.wikipedia.org/wiki

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu